Rosyjskie środki są ograniczone w porównaniu ze zjednoczonymi siłami NATO, ale kraj ten może nadal stanowić poważne zagrożenie na wschodniej flance – przekazał szwedzki instytut FOI w wydanym 11 marca raporcie.

Jak poinformował 11 marca szwedzki instytut FOI, rosyjskie środki są ograniczone w porównaniu ze zjednoczonymi siłami NATO, ale kraj ten może nadal stanowić poważne zagrożenie na wschodniej flance.

Zdaniem instytutu poprawa obronności Europy Północnej powinna zatem koncentrować się na najbliższej perspektywie, nie zapominając jednak o przyszłości. Według naukowców z FOI stosunkowo ograniczone i niedrogie środki mogą spowodować znaczną różnicę.

Zobacz też: Warszawa: rozmowy na temat bezpieczeństwa regionu w ramach Trójkąta Lubelskiego

W 2017 roku badacze FOI przeprowadzili pierwszą kompleksową analizę zdolności wojskowych krajów zachodnich do radzenia sobie z zagrożeniami w Europie Północnej. W tym nowym raporcie, Western Military Capability in Northern Europe 2020, FOI dokonał oceny równowagi sił między zachodem a Rosją.

„Celem jest zidentyfikowanie ważnych cech równowagi sił w odniesieniu do względnych mocnych i słabych stron. Sugerujemy również kilka kluczy do ulepszenia obrony Europy Północnej”- mówi Krister Pallin, zastępca dyrektora ds. badań i współredaktor raportu.

Raport składa się z dwóch części. Część pierwsza dotyczy zmieniającego się krajobrazu bezpieczeństwa w Europie Północnej, wspólnych przygotowań NATO do zbiorowej obrony, zachodniej i rosyjskiej siły bojowej oraz wyników gry wojennej. Część druga przedstawia wysiłki obronne i zdolności wojskowe Danii, Norwegii, Finlandii, Estonii, Łotwy, Litwy, Polski, Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii oraz obecność Stanów Zjednoczonych w Europie.

Jeśli sojusz pozostanie zjednoczony politycznie i skoordynuje swoje wysiłki obronne, większość zagrożeń dla bezpieczeństwa będzie do opanowania – uważają eksperci instytutu. “Niezbędne jest zbiorowe organizowanie obrony, doskonalenie niezbędnych zdolności wojskowych i umiejętność podejmowania decyzji w sytuacjach kryzysowych” – czytamy.

„Odmienne postrzeganie zagrożeń w krajach zachodnich raczej nie zniknie i może wpłynąć na zdolność do porozumienia w sprawie przeciwdziałania rosyjskim działaniom. Dlatego też formaty współpracy regionalnej i dwustronnej mają fundamentalne znaczenie dla zapewnienia szybkiej reakcji i wsparcia zagrożonym sojusznikom. Stany Zjednoczone przenoszą teraz swój długoterminowy priorytet na Azję, a europejscy sojusznicy muszą przyjąć większą odpowiedzialność za zbiorową obronę. Jednak w perspektywie krótko- i średnioterminowej nic nie zastąpi aktywnego i zdecydowanego zaangażowania Stanów Zjednoczonych na rzecz bezpieczeństwa europejskiego ”- mówi Eva Hagström Frisell, zastępca dyrektora ds. badań naukowych i druga redaktorka raportu.

Zobacz też: Rosja krytykuje Norwegię za jej działalność wojskową i rozbudowywanie infrastruktury NATO

Kresy.pl/FOI

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply