Blinken: pomoc humanitarna z Egiptu zostanie przepuszczona do Strefy Gazy

Sekretarz stanu USA Antony Blinken oświadczył w niedzielę, że przejście graniczne w Rafie między Gazą a Egiptem “będzie otwarte” dla pomocy humanitarnej.

Szef amerykańskiej dyplomacji rozmawiał z dziennikarzami przed niedzielnym wylotem z Kairu. Poinformował, że “Rafah zostanie otwarte”. “Wspólnie z Organizacją Narodów Zjednoczonych, Egiptem i Izraelem wprowadzamy mechanizm umożliwiający dostarczenie pomocy ludziom, którzy jej potrzebują” – oświadczył, cytowany przez portal The Times of Israel.

Przejście w Rafie jest kontrolowane przez władze Egiptu. Stawiały one przepuszczenie pomocy humanitarnej dla Strefy Gazy jako warunek wypuszczenia stamtąd obywateli amerykańskich

Jak informowaliśmy w sobotę, mimo uzgodnionego porozumienia, obywatelom USA uciekającym ze Strefy Gazy nie pozwolono przejść przez egipską granicę w Rafie. Egipt oświadczył, że ich nie wpuści, chyba że Izrael zezwoli na wysyłanie przez to przejście pomocy humanitarnej do Gazy.

Czytaj także: Eksplozje i ofiary podczas ewakuacji w Strefie Gazy. Hamas twierdzi, że Izrael zbombardował konwoje

Przypomnijmy, że w piątek rano, jak pisaliśmyIzraelskie Siły Obronne (IDF) nakazały Palestyńczykom z północnej części Strefy Gazy ewakuować się na południe w ciągu 24 godzin. Według mediów to sygnał, że wkrótce może ruszyć izraelska ofensywa lądowa.

Rzecznik ONZ Stéphane Dujarric powiedział, że wykonanie izraelskiego rozkazu jest „niemożliwe”, z uwagi na „katastrofalne konsekwencje humanitarne”. Także szef polityki zagranicznej UE Josep Borrell skomentował sprawę podczas sobotniej konferencji prasowej w Pekinie. Podkreślił, że izraelski nakaz ewakuacji ponad miliona ludzi z północnej części Strefy Gazy w ciągu jednego dnia jest “całkowicie niemożliwy do wdrożenia”.

Zobacz także: WHO ostrzega: Ewakuacja z północnej Strefy Gazy “wyrokiem śmierci” dla tysięcy hospitalizowanych

timesofisrael.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply