Na Wydziale Anglistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w Collegium Heliodori Święcicki pojawiła się toaleta “gender-inclusive”. Jest to odpowiedź rady samorządu studentów na “głosy studiujących na wydziale osób niebinarnych, które nie czują się komfortowo, korzystając z łazienek z podziałem na płeć męską i żeńską”.

Rada Samorządu Studentów Wydziału Anglistyki UAM poinformowała w swoich mediach społecznościowych o utworzeniu toalety gender-inclusive. Toaleta przeznaczona jest dla wszystkich, bez względu na identyfikację płciową.

Samorząd przekazał “Głosowi Wielkopolski”, że zdecydował się na taką inicjatywę w odpowiedzi na głosy studiujących na wydziale osób niebinarnych, które nie czują się komfortowo, korzystając z łazienek z podziałem na płeć męską i żeńską.

“Uważamy, że wprowadzenie możliwości korzystania z toalety gender-inclusive jest wyjściem naprzeciw ich potrzebom i mamy nadzieję, że dzięki temu wzrośnie poczucie wygody i bezpieczeństwa na uczelni” – wyjaśniają studenci.

Jak dodali, zgodnie z wartościami wyznawanymi przez wydział anglistyki, chcą promować tolerancję i różnorodność. Nie napotkali żadnych problemów organizacyjnych, a nowe oznakowanie toalety pojawiły się już parę dni po zgłoszeniu takiej potrzeby władzom wydziału.

Toaleta gender-inclusive znajduje się w Kolegium Heliodora Święcickiego przy ul. Grunwaldzkiej w Poznaniu, tuż za salą 216.

lipcu br. media obiegła informacja, że 80 proc. studentów w pierwszej pięćdziesiątce kandydatów, którzy zakwalifikowali się do studiowania stosunków międzynarodowych na UAM w Poznaniu, to obcokrajowcy, przede wszystkim z Ukrainy i Białorusi. Materiały publikowane w sieci sugerowały, że z podobną sytuacją mamy do czynienia na wielu polskich uczelniach.

W sierpniu br. poinformowano, że obcokrajowcy stanowią ponad 11 proc. przyjętych na studia na Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, ponad połowa z nich to Białorusini. Na niektórych kierunkach, jak np. informatyka, połowa nowo przyjętych to cudzoziemcy.

Krzysztof Bosak, poseł Konfederacji i wiceprezes Ruchu Narodowego podczas debaty ws. wotum nieufności wobec Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka, skrytykował jego resort między innymi za doprowadzenie do „umiędzynarodowienia” uniwersytetów.

Czytaj także: Winnicki: Polscy studenci nie mogą mieć gorszych szans niż studenci zza wschodniej granicy [+VIDEO]

Zobacz także: Polska bardzo szybko staje się krajem imigranckim

Kresy.pl / gloswielkopolski.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply