Miód z Ukrainy zalewa polski rynek. Kurpiowskie Bractwo Bartne alarmuje o trudnej sytuacji polskich gospodarstw pszczelarskich.

Pszczelarze likwidują pasieki, ponieważ do Polski masowo sprowadzany jest miód z Ukrainy. “Czy można siedzieć cicho kiedy giną rodzinne gospodarstwa pszczelarskie ? Pszczelarze i Bartnicy którzy z pokolenia na pokolenie produkują najwyższej jakości miód ( ok. 60 zł za litr) dla POLAKÓW likwidują pasieki. Dlaczego giną. Ponieważ z poza Unii Europejskiej masowo sprowadza się do Polski MIÓD. Nawet 10 tyś. TON z UKRAINY. W 2021 r. rekordowe 38 tyś. TON” – alarmowało w piątek Kurpiowskie Bractwo Bartne.

“Beczka MIODU 290 kg. z UKRAINY kosztuje 4300 zł. JEDEN KILOGRAM MIODU 15 ZŁOTYCH – SKANDAL” – czytamy.

Jak wskazują bartnicy, “Unia Europejska zezwoliła na bezcłowy eksport MIODU z UKRAINY”.

“Współczujemy narodowi Ukraińskiemu i małym rodzinnym pasiekom Ukraińskim. Ale ziemia rolna na Ukrainie nie należy do Ukraińców. Właścicielami ziemi na Ukrainie są międzynarodowe firmy rolne. Do nich należy kilka milionów hektarów najżyźniejszej ziemi w Europie. Gdzie nie ma zakazu używania GMO i zakazanych przez UE pestycydów . Wielkotowarowe przemysłowe pasieki należące do międzynarodowych koncernów produkują tani miód na tysiącach hektarów rzepaku i słonecznika. Z tej działalności nie płacą podatków na Ukrainie ponieważ są zarejestrowane np. na Cyprze” – dodają.

Przeczytaj: Rolnicy alarmują: ukraińskie zboże nadal wjeżdża do Polski. “Wagony wypełnione zgniłą kukurydzą”

Zobacz: Media: Wieprzowina z Ukrainy może zalać polski rynek. “Nie obowiązują żadne limity”

Pszczelarze dołączyli do protestu rolników na granicy z Ukrainą. “Są problemy ze sprzedażą miodu w skupach przez polskich pszczelarzy” – alarmował we wtorek jeden z uczestników blokady. Zwrócił uwagę, że “w sklepach nie ma oznaczeń, że to jest mód z Ukrainy”.

“Cena miodu ukraińskiego jest poniżej 10 złotych. Mówią nawet o 4-5 złotych za kilogram. Cena polskiego miodu na dzień dzisiejszy jest w granicach 10-11 złotych w skupie i trudno go sprzedać” – wskazał protestujący pszczelarz w materiale opublikowanym na platformie X.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply