Nowa Strategii Bezpieczeństwa Żywnościowego Ukraina zakłada zwiększenie w średnim okresie potencjału krajowej produkcji rolnej do 200 mln ton, a zbóż i nasion oleistych do 150 mln ton. Ma to pozwolić Ukrainie niemal na podwojenie eksportu swoich produktów rolnych i żywności.

Według mediów i źródeł ukraińskich, Ministerstwo Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy w Kijowie opracowało projekt Strategii Bezpieczeństwa Żywnościowego dla tego państwa. Strategia ta zakłada zwiększenie w średnim okresie potencjału krajowej produkcji rolnej do 200 mln ton, zaś zbóż i nasion oleistych do 150 mln ton.

W projekcie dokumentu napisano, że „osiągnięcie tych wskaźników może niemal podwoić wolumen eksportu ukraińskich produktów rolnych i produktów przetworzonych, a także gotowych produktów spożywczych”. Zaznaczono również, że taki wzrost produkcji zbóż i roślin na Ukrainie będzie stymulował rozwój hodowli zwierząt i związaną z nią produkcję pasz i innych produktów spożywczych, jak np. produkty mleczne czy mięsne.

Zdaniem autorów tej strategi, obiecującym obszarem promocji produktów rolnych na rynkach zagranicznych mogą być produkty pod własną marką, produkowane dla światowych sieci handlowych i producentów żywności. Według przedstawionych oczekiwań, ukraiński kompleks rolno-przemysłowy może w krótkim okresie stać się najatrakcyjniejszym portfelem inwestycyjnym szacowanym na 57 miliardów dolarów.

Ukraiński resort rolnictwa postrzega jako największe segmenty inwestycji: zieloną energię i logistykę (np. biometan, ekologiczna logistyka rolnicza); produkcję wyrobów gotowych (owoce, warzywa i ich przetwory, mleko i przetwory mleczne, przetwory mięsne), a także maszyn i surowców (środki ochrony roślin, nawozy azotowe, produkty rolne).

„Biorąc pod uwagę te perspektywy, priorytetowo traktowane będą programy rozwoju infrastruktury produkcyjnej, rynkowej i logistycznej, w tym infrastruktury hydromelioracyjnej, a także projekty głębokiego przetwórstwa produktów rolnych” – czytamy w dokumencie.

Autorzy projektu wyrażają przekonanie, iż zaproponowane działania pomogą w utworzeniu zrównoważonego systemu bezpieczeństwa żywnościowego, zapewniając też każdemu pełny dostęp do bezpiecznej żywności w wystarczających ilościach. Mają również stworzyć warunki dla niezależności żywnościowej Ukrainy, ze zrównoważonym rozwojem rolnictwa oraz zmniejszoną zapadalnością na choroby.

Dodajmy, że według danych ukraińskiego ministra rolnictwa, stanem na 1 marca br. w sezonie rolnym 2023/24 Ukraina wyeksportowała już 29,681 mln ton zboża i roślin strączkowych, czyli o ponad 2,6 mln ton mniej niż rok temu. O ponad 400 tys. ton wzrósł jednak eksport pszenicy (do 11,772 mln ton), a spadł eksport kukurydzy (o ponad 2,5 mln ton, do 16 mln ton) i mąki (o blisko 25 tys. ton, do niespełna 99 tys. ton). Za granicę wysłano 1,623 mln ton jęczmienia.

Zobacz: Do Polski trafia tania ukraińska mąka. „Właściciele młynów biją na alarm”

Jednocześnie, ministerstwo gromad, terytoriów i infrastruktury Ukrainy podaje, że eksport morski przez tzw. czarnomorski korytarz zbożowy bije rekordy. W lutym br. obroty portów tzw. Wielkiej Odessy wyniosły 8 mln ton, z czego 5,2 mln ton stanowiły produkty ukraińskich rolników. Zdaniem ministerstwa, są to ilości rekordowe nie tylko w przypadku korytarza ukraińskiego, ale także w całym okresie inwazji.

„Stopniowo zbliżamy się do przedwojennych wielkości eksportu przez te porty. Dziś ponad 90 proc. całego eksportu produktów rolnych odbywa się przez porty Wielkiej Odessy i porty naddunajskie” – powiedział wicepremier i minister infrastruktury, Ołeksandr Kubrakow.

Przeczytaj: Ukraiński wicepremier: Zastępujemy rosyjskie produkty, które trafiały do UE. Nie widzę w tym nic złego

Czytaj również: Protesty rolników. Ukraina chce stworzyć nową trasę eksportu do UE przez Dunaj

ukragroconsult.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply