Ukraińcy otworzą jedno przejście graniczne dla pustych ciężarówek wracających z Ukrainy

Ukraina otworzy przejście graniczne Dołhobyczów -Uhrynów dla wywozu pustych ciężarówek z Ukrainy – poinformował w niedzielę portal Europejska Prawda.

Ołeksandr Kubrakow, wicepremier ds. restauracji oraz minister ds. społeczności, terytoriów i rozwoju infrastruktury ogłosił, że Ukraina otworzy przejście graniczne Dołhobyczów-Uhrynów dla wywozu pustych ciężarówek z Ukrainy.

Kubrakow zapowiedział, że przejście Uhrynów-Dołhobyczów, który dotychczas obsługiwało wyłącznie samochody osobowe i autobusy, zacznie wypuszczać z Ukrainy puste ciężarówki o masie 7,5 tony i więcej.

Ukraińskie media informują, że zostało to uzgodnione z Ministerstwem Infrastruktury, Województwem Lubelskim i Komisją Europejską.

Puste ciężarówki i cysterny będą mogły wyjechać z tego punktu kontrolnego od 4 grudnia. Choć będzie on działać w trybie testowym, nie trzeba będzie rejestrować się w kolejce do przekroczenia granicy. Dzienna przepustowość wyniesie ponad 100 ciężarówek.

„Otwarcie Uhrynowa to pierwsza pozycja na liście działań, które wdrażamy, aby odblokować granicę, zmniejszyć kolejki i zwiększyć przepustowość granicy ukraińsko-polskiej. Pracujemy nad jak najszybszym zniesieniem blokady, biorąc pod uwagę uwzględniać interesy naszego rynku i państwa” – powiedział Kubrakow.

Od północy tiry wracające z Ukrainy bez towaru będą mogły zostać odprawione na przejściu granicznym w Uhrynowie – potwierdza w rozmowie z Radiem Lublin rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Lublinie Michał Deruś.

Minister Gospodarki Ukrainy Julia Swyrydenko oświadczyła w sobotę, że w wyniku strajku polskich przewoźników na granicy, ukraiński eksport przez granicę z Polską spadł o 40 procent. Według niej, z danych operacyjnych Państwowej Służby Celnej wynika, że w listopadzie br. transportem towarowym z Ukrainy wywieziono 783 tys. ton produktów. Z tego, 282 tys. ton wyeksportowano przez granicę z Polską. To o 40 procent mniej, niż przed strajkiem polskich przewoźników.

Strona ukraińska zaznacza też, że na niektórych przejściach granicznych, jak Dorohusk-Jagodzin czy Hrebenne-Rawa Ruska, wolumen eksportu spadł niemal do zera, natomiast na innych zmniejszył się o połowę.

Kresy.pl/Europejska Prawda/Radio Lublin

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply