Prezydent Andrzej Duda powiedział, że incydenty z udziałem rosyjskich rakiet przelatujących w przestrzeni powietrznej państw członkowskich NATO grożą wywołaniem szerszej wojny. (more…)

Sejm zagłosował za uznaniem "języka śląskiego" za język regionalny. "Przeciwko" było 186 posłów, "za" 236, a 5 wstrzymało się od głosu.

Za projektem opowiedziała się koalicja rządząca i dwóch posłów PiS - Bolesław Piecha i Marek Wesoły. Wniosek Konfederacji o odrzucenie projektu nie zyskał poparcia sejmowej większości.

"Zmiana ustawy to niby tylko kwestia dopisania kilkunastu liter, dwóch wyrazów: język śląski, ale to tak naprawdę zmiana myślenia i funkcjonowania państwa" - stwierdziła poseł KO ze Śląska Monika Rosa podczas dyskusji nad aktem normatywnym.

Maciej Lasek sabotuje projekt Centralnego Portu Komunikacyjnego - alarmuje poseł Konfederacji Michał Wawer. "Dlaczego i na czyje zlecenie?!" - pyta.

W środę poseł Michał Wawer (Konfederacja) odniósł się w swoim wystąpieniu w Sejmie do sprawy projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego. "W tym tygodniu od Przewodniczącego Rady Nadzorczej Centralnego Portu Komunikacyjnego usłyszeliśmy informację, że komponent kolejowy CPK, który jest już zaprojektowany, jest praktycznie w trakcie realizacji, zostanie zlikwidowany i wycofany do etapu koncepcyjnego, gdzie rząd i spółka CPK będzie się dopiero zastanawiać nad tym, jak ten komponent ma wyglądać, to oznacza kilka lat opóźnienia w realizowaniu CPK" - podkreślił polityk.

Jak dodał, "oznacza miliardowe straty dla polskiej gospodarki i oznacza, że będzie to prawdopodobnie pierwszym krokiem do likwidacji również projektu lotniska, bo po co nam lotnisko w Baranowie skoro nie będziemy mieli torów, które do tego lotniska będą prowadziły".

premier mołdawii rosyjskiego wojska 10 mołdawskich wsi chce „zjednoczenia z Rumunią”

Estonia zakupi dla Mołdawii partię nieśmiercionośnego sprzętu wojskowego. Fundusze na zakup tego sprzętu będą pochodzić z Europejskiego Funduszu Pokoju.

Informację podał w czwartek mołdawski portal Newsmaker.md powołując się na szefową wydziału Państwowego Centrum Inwestycji Obronnych przy estońskim Ministerstwie Obrony Katri Raudsepp. „Unia Europejska wspiera Mołdowę od 2021 roku, pomagając temu krajowi w integracji z procesami NATO i UE. Odbywa się to za pośrednictwem Europejskiego Funduszu Pokoju, który ma właśnie na celu wspieranie polityki zagranicznej UE i ogólnie bezpieczeństwa międzynarodowego” – zauważyła urzędniczka.

Jak ujawniła Raudsepp, centrum podpisało już pierwszą umowę z Ministerstwem Obrony Mołdawii i czeską firmą ERA na zakup pasywnego systemu radarowego, pojazdów opancerzonych, sprzętu obserwacji powietrznej i sprzętu do walki elektronicznej. „Dzięki środkom Europejskiego Funduszu Pokoju (około 40 milionów euro rocznie) do Mołdawii zostanie dostarczony nieśmiercionośny sprzęt wojskowy. Znacząco poprawi to możliwości obrony powietrznej i nadzoru powietrznego kraju” – podało estońskie Ministerstwo Obrony.

Odczyty za pierwszy kwartał bieżącego roku wskazują, że Uzbekistan radykalnie zwiększył import "błękitnego paliwa". Jest to skutek ubigłorocznego kontraktu z Gazpromem.

W pierwszym kwartale tego roku Uzbekistan importował gaz ziemny o wartości 360 mln dolarów, czyli 2,4 razy wyższej niż w analogicznym okresie roku zeszłego. Poinformowała o tym służba prasowa Urzędu Statystycznego przy Prezydencie Uzbekistanu, na którą powołał się w czwartek portal Fergana.

Wzrost wynika z importu rosyjskiego gazu, który rozpoczął się w październiku 2023 roku, jak podkreślił portal. Zarazem Uzbekistan prowadził także eksport "błękitnego paliwa". W okresie styczeń-marzec 2024 r. miał wartość 45,4 mln dolarów, to jest o 2,5 proc. wyższą od pierwszego kwartału ubiegłego roku.

Organizacja Sieć Informacji o Bezpieczeństwie Żywnościowym (Food Security Information Network - FSIN) opublikowała doroczny raport na temat stanu wyżywienia ludności świata.

Jak wynika z opublikowanego w środę globalnego raportu na temat kryzysów żywnościowych przygotowanego przez FSIN, ekstremalne zdarzenia pogodowe i wstrząsy gospodarcze zwiększyły liczbę osób dotkniętych poważnym brakiem bezpieczeństwa żywnościowego, która wzrosła o 24 mln w porównaniu z 2022 r. Łącznie w roku 2023 ostrego niedostatku żywności doznawało na świecie 282 miliony osób, przytoczyła Al Jazeera.

Raport został przygotowany na zlezenie Organizacji Narodów Zjednoczonych, Unii Europejskiej, niektórych państw i organizacji pozarządowych. Dowodzi, że nie ma perspektywy na poprawę sytuacji żywnościowej na świecie w roku bieżącym.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 150 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
20%