Według szefa białoruskiego resortu obrony, sytuacja u granic Białorusi „jest skomplikowana”, ale choć „nie niesie zagrożeń” dla kraju, to „wzbudza u nas zaniepokojenie”. Mówił m.in. o liczniejszych i intensywniejszych, jego zdaniem, operacyjno-bojowych działaniach przygotowawczych na terenie państw sąsiadujących z Białorusią.

W poniedziałek minister obrony Białorusi, Wiktor Chrenin podczas rozmowy na antenie stacji Belarus 1, że białoruskie siły zbrojne dysponują wystarczającymi instrumentami, by zademonstrować gotowość do przeciwdziałania zewnętrznym zagrożeniom w razie potrzeby.

Chrenin powiedział, że sytuacja u granic Białorusi „jest skomplikowana”, ale zarazem „nie niesie zagrożeń” dla kraju. – Jednak sytuacja i tak wzbudza u nas zaniepokojenie – zaznaczył. – Przede wszystkim, obecnie obserwujemy większą liczbę i intensywność operacyjno-bojowych działań przygotowawczych, mających miejsce na terytorium sąsiadujących z naszym krajem państw, lotów bojowych, lotnictwa rozpoznawczego.

Białoruski minister wymienił w tym kontekście przeloty amerykańskich bombowców strategicznych B-52 wzdłuż granic Białorusi, które według niego miały miejsce do 30 km od granicy. Zaznaczył przy tym, że armia posiada możliwości powstrzymania potencjalnego zagrożenia i pokazania, że Białoruś jest gotowa je odeprzeć. Mają to pokazywać m.in. manewry z wojskami krajów sojuszniczych oraz nieoczekiwane przeglądy gotowości w armii. Podkreślił też rolę białoruskiej armii w budowaniu patriotyzmu w kraju, który określił mianem „systemu immunologicznego” Białorusi.

Przeczytaj: Białoruś wzmacnia siły wojskowe w regionie Grodna

Czytaj również: Białoruska armia przeprowadzi manewry pod Grodnem

Zobacz: W białoruskim Sztabie Generalnym dopatrzono się wzmocnienia sił NATO wokół Białorusi

W kontekście wspólnych manewrów z sojusznikami, Chrenin mówił też o przyszłorocznych ćwiczeniach „Zapad-2021”. Zapowiedział, że będą one jeszcze większe niż dotychczasowe. Mają one odbywać się jednocześnie na 5 poligonach na Białorusi, a poprzedzi je „ogromny zestaw działań przygotowawczych”.

Minister obrony Białorusi mówił też o przyszłorocznych planach zakupowych, wymieniając rosyjskie myśliwce i śmigłowce. Chernin zapowiedział dalsze zakupy jeszcze czterech samolotów Su-30SM, a także podpisanie z Rosją kontraktu na zakup czterech śmigłowców Mi-35. Zaznaczył też, że został już przygotowany i zatwierdzony plan rozwoju Białoruskich Sił Zbrojnych na lata 2021-2025. Dotyczy on głównie modernizacji armii i zakupów nowego uzbrojenia.

PRZECZYTAJ: Sprzęt wojskowy białoruskiej armii na paradzie z okazji Dnia Zwycięstwa

belta.by / tut.by / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply