Rosja i Białoruś przeprowadzą wspólne ćwiczenia sił powietrznych. Odbędą się w terminie od 16 stycznia do 1 lutego.

Białoruskie ministerstwo obrony, na które powołuje się portal telewizji Sky News, poinformowało w niedzielę, że Rosja i Białoruś wkrótce rozpoczną wspólne ćwiczenia dywizji lotniczych, które wchodzą w skład regionalnego zgrupowania wojsk obu krajów. Ćwiczenia rozpoczną się 16 stycznia i potrwają do 1 lutego.

W oświadczeniu białoruskiego resortu obrony wskazano, że rosyjskie dywizje lotnicze przybyły na Białoruś w niedzielę. Dodano, że ćwiczenia obejmą wszystkie lotniska i poligony białoruskich sił powietrznych i obrony przeciwlotniczej.

Agencja Reuters informowała wcześniej, że Białoruś przygotowuje się do wspólnych ćwiczeń sił powietrznych z Rosją. 5 stycznia resort obrony w Mińsku wydał oświadczenie w tej sprawie. Wówczas nie podano jednak daty ani szczegółów dotyczących ćwiczeń.

Zobacz także: Białoruski generał o NATO: “Podczas manewrów ćwiczymy wojnę z tymi państwami”

Jak informowaliśmy, w grudniu przywódca Białorusi ogłosił alarm i dyslokację oddziałów jej armii mające sprawdzić ich gotowość do działań bojowych.

„Działania będą miały charakter kompleksowy. Wojska będą musiały jak najszybciej przemieścić się w wyznaczone rejony, przemieścić tam sprzęt inżynieryjny, zorganizować ochronę i obronę, a także zbudować mosty przez rzeki Niemen i Berezynę” – głosiło wówczas oświadczenie służby prasowej Ministerstwa Obrony Białorusi.

Zobacz także: Rosjanie wysłali na Białoruś „samolot do naprowadzania rakiet”. Alarm powietrzny na Ukrainie

news.sky.com / reuters.com / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. r2d2
    r2d2 :

    Ciekawe czy NATO odpowie ćwiczeniami na granicy z Rosją (dawniej ZSRR). Może też zbudować i pozostawić w bliskiej odległości od granicy duże zgrupowanie wojsk, tak jak to zrobiła Rosja przed zaatakowaniem Ukrainy. Rosja zmuszona była by do adekwatnego/symetrycznego zachowania, co jeszcze bardziej uszczupliło by jej zdolności atakowania Ukrainy.