Przywódca Białorusi nakazał alarm i dyslokację oddziałów jej armii mającej sprawdzić ich gotowość do działań bojowych.

Portal TVN24 przytoczył we wtorek oświadczenie służby prasowej Ministerstwa Obrony Białorusi – „Działania będą miały charakter kompleksowy. Wojska będą musiały jak najszybciej przemieścić się w wyznaczone rejony, przemieścić tam sprzęt inżynieryjny, zorganizować ochronę i obronę, a także zbudować mosty przez rzeki Niemen i Berezynę”.

Resort zapowiedział „przemieszczanie” żołnierzy i sprzętu wojskowego na taką skalę, że będzie wymagać okresowego zamykania dróg publicznych dla ruchu cywilnego. Ministerstwo podkreśliło, że „Działania będą miały charakter kompleksowy. Wojska będą musiały jak najszybciej przemieścić się w wyznaczone rejony, przemieścić tam sprzęt inżynieryjny, zorganizować ochronę i obronę, a także zbudować mosty przez rzeki Niemen i Berezynę”.

Wymienienie tych dwóch rzek wskazuje, że kontrola gotowości i ich ruchy odbywają się zarówno we wschodniej jak i zachodniej Białorusi.

Resort podkreśla też, że tego rodzaju kontrola gotowości bojowej przebiega pod kontrolą organu zewnętrznego wobec niego do jest Rady Bezpieczeństwa. Także ona nadzorowała ubiegłotygodniowy sprawdzian reagowania na zagrożenie terrorystyczne, jak przypomniał portal TVN24.

Siły Zbrojne Białorusi nie są zaangażowane w operacje przeciwko Ukrainie. Jednak to z terytorium tego pierwszego państwa wkroczyła część oddziałów rosyjskich rozpoczynając inwazję na Ukrainę 24 lutego. Także z terytorium Białorusi Rosjanie dokonywali wystrzeleń pocisków uderzających w cele na Ukrainie.

tvn24.pl/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz