Śledczy fińskiego Yle odkryli, że z Finlandii do Rosji nadal przepływają komponenty i sprzęt, które są dalej wykorzystywane w przemyśle obronnym.

15 stycznia ukazał się materiał śledczy fińskiego Yle odkryli, że z Finlandii do Rosji nadal przepływają komponenty i sprzęt, które są dalej wykorzystywane w przemyśle obronnym. Dziennikarze odkryli szereg firm zarejestrowanych w Finlandii i powiązanych z Rosją, a ich klienci są powiązani z rosyjskimi organami ścigania.

To około 20 firm, które eksportowały do Rosji komponenty, które można wykorzystać w przemyśle obronnym. Mowa o małych firmach logistycznych, których właścicielami są osoby powiązane z Rosją, a biura zlokalizowane są w maleńkich lokalach, głównie w południowo-wschodniej części kraju, w pobliżu dużych węzłów logistycznych.

Zobacz też: Ukraińcy twierdzą, że znajdują coraz więcej chińskich części w rosyjskiej broni

Jedna z firm, o których mowa, działa na terenie Lappeenranta i według informacji celnych dostarczała do Rosji czujniki, silniki Diesla, pompy paliwowe i komponenty stosowane w skrzyniach biegów samochodów. Podobne zachodnie komponenty znaleziono w rosyjskim sprzęcie zniszczonym na Ukrainie, ale nie wszystkie z nich podlegają zachodnim sankcjom.

Zgodnie z publicznymi danymi dotyczącymi rosyjskich zamówień publicznych, dwóch klientów firmy ma powiązania z FSB. Jedna z firm-klientów opublikowała nawet na swojej stronie internetowej list z podziękowaniami od FSB za dobrą współpracę. Odmówili rozmowy z dziennikarzami.

Wykryto także przypadki eksportu różnego sprzętu optycznego i elektronicznego do Rosji – albo bezpośrednio, albo fińska firma działała jako pośrednik w łańcuchu dostaw, poprzez który sprzęt trafił do rosyjskiego nabywcy.

W szczególności zdarzają się przypadki dostaw takiego sprzętu do Uzbekistanu, co jest uważane za jeden ze sposobów sprzedaży do Rosji towarów objętych sankcjami.

Zobacz też: Raport: Nowoczesny sprzęt wojskowy Rosji zawiera podzespoły pochodzące z krajów Zachodu

Nie wiadomo, jaka część tak wrażliwego sprzętu wyeksportowanego za pośrednictwem tych firm trafiła do rosyjskiego sprzętu wojskowego. Z dochodzenia wynika jednak, że co najmniej dziewięciu rosyjskich klientów tych fińskich przedsiębiorstw ma powiązania albo z FSB, albo z rosyjskim przemysłem obronnym.

W innym przypadku fińska firma eksportowała sprzęt do obróbki metali do Rosji i uzyskano informację o jej rosyjskim partnerze, że wśród jej klientów znajdowało się przedsiębiorstwo przemysłu obronnego zajmujące się produkcją samolotów rozpoznawczych i bombowców.

Dziennikarze dowiedzieli się także, że co najmniej cztery z wyróżnionych w śledztwie spółek toczą się już postępowania karne. Jesienią 2023 roku Stany Zjednoczone nałożyły na dwie takie firmy sankcje w związku z tym, że eksportowane przez nie komponenty trafiły do rosyjskich dronów.

Kresy.pl/Yle

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply