Szefowie sztabów generalnych Stanów Zjednoczonych i Rosji, gen. Mark Milley i gen. Walerij Gierasimow, odbyli pierwszą rozmowę telefoniczną od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Szczegółów nie upubliczniono.

W czwartek Przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów, gen. Mark Milley, odbył rozmowę telefoniczna z szefem rosyjskiego sztabu generalnego, generałem Walerijem Gierasimowem. Była to pierwsza rozmowa najwyższych dowódców armii USA i Rosji od czasu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Według „The Hill”, ostatnia miała miejsce 18 lutego br.

Rozmowa odbyła się z inicjatywy strony amerykańskiej. Jak poinformował rzecznik Kolegium Połączonych Szefów Sztabów, płk Dave Butler, obaj głównodowodzący „omówili kilka budzących obawy kwestii związanych z bezpieczeństwem i zgodzili się na utrzymanie otwartych kanałów komunikacji”. Oficjalnie nie podano jednak żadnych dodatkowych szczegółów.

„Zgodnie z wcześniejszą praktyką, bliższe szczegóły tej rozmowy pozostaną prywatne” – oświadczył rzecznik.

Komunikat strony rosyjskiej jest równie oszczędny. Jak podało rosyjskie ministerstwo obrony, obaj generałowie omówili kwestie leżące w obszarze „wzajemnego zainteresowania”, w tym Ukrainy.

Rozmowa gen. Milley’a z gen. Gierasimowem odbyła się kilka dni po rozmowie sekretarza obrony USA, Lloyda Austina ze swoim rosyjskim odpowiednikiem, ministrem Siergiejem Szojgu. Szef Pentagonu wezwał wówczas Rosję do natychmiastowego wstrzymania ognia na Ukrainie.

Czytaj więcej: Szef Pentagonu zadzwonił do Szojgu. Wezwał go do przerwania ognia na Ukrainie

Wiadomo, że od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, Stany Zjednoczone i Rosja ustanowiły tzw. gorącą linię, żeby uniknąć błędnych kalkulacji i jakiegokolwiek rozszerzenia konfliktu. To otwarta linia, zlokalizowana w kwaterze głównej dowództwa USA na Europę w Stuttgarcie w Niemczech. Odpowiada za nią gen. Todd Wolters, dowódca amerykańskiego lotnictwa w Europie. W czwartek, pytany o rozmowę Milley’a z Gierasimowem powiedział, że to krok bliżej do dyplomatycznego rozwiązania sytuacji na Ukrainie.

Według „The Hill”, zanim doszło do obu wspomnianych rozmów, Pentagon próbował skontaktować się przez specjalną linię w Stuttgarcie z przedstawicielami rosyjskiego resortu obrony. Według strony amerykańskiej, próby te były cały czas przez Rosjan odrzucane.

24 marca rzecznik Pentagonu John Kirby przekazał, że Austin i szef Połączonych Sztabów generał Mark Milley bezskutecznie „usiłowali i dalej usiłują” skontaktować się z Szojgu i szefem rosyjskiego Sztabu Generalnego generałem Walerijem Gierasimowem. Stacja CNN, powołując się na jednego z urzędników Pentagonu podała po rozmowie Austina z Szojgu, że teraz Milley będzie próbował umówić się na rozmowę z Gierasimowem.

Reuters / thehill.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply