Jak szacuje wiceszef MSWiA, Paweł Szefernaker, znaczna większość uchodźców z Ukrainy nie jedzie dalej i zostaje w Polsce.

W środę na antenie Radia Plus wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Paweł Szefernaker, był pytany o napływ uchodźców z Ukrainy, w tym o to, jak wiele tych osób zostało w Polsce.

– Nie ma granic pomiędzy krajami Unii Europejskiej, więc każdy kto przyjechał do Polski może się swobodnie poruszać. Trudno oszacować dokładną liczbę, myślę, że w Polsce przebywa około półtora miliona osób – powiedział wiceminister.

 

Odnośnie tego, czy są to osoby z zamiarem uzyskania w Polsce stałego pobytu, Szefernaker przyznał, że „różnie to bywa”.

– Część ma zaplanowany transport, znacząca część marzy tylko o tym, żeby wrócić na Ukrainę – powiedział wiceszef MSWiA. Wypowiedział się też w sprawie procesu rejestracji uchodźców i nadawaniu im numerów PESEL.

– To wszystko po to, żeby objąć pełna ochroną prawna osoby uciekające przed wojną. Mieliśmy świadomość, że pojawia się kolejki. Początki zawsze są trudne, ale staramy się najlepiej współpracować z samorządami. W sobotę rusza masowy punkt rejestracji na Stadionie Narodowym – powiedział.

Według ostatnich danych Straży Granicznej, od początku wojny rosyjsko-ukraińskiej do Polski przyjechało 1,893 mln osób, przy czym wczoraj strażnicy graniczni odprawili 66,6 tys. osób. Z kolei w środę, do godz. 7.00 przyjechało do Polski 13,6 tys. osób. Przypomnijmy, że według danych z minionej niedzieli granicę Ukrainy i Polski przekroczyło już 1 758 000 osób, a tylko w niedzielę Straż Graniczna odprawiła 82 100 osób.

Wcześniej pisaliśmy, że jak poinformowała agencja ONZ ds. Uchodźców, inwazja Rosja na Ukrainę zmusiła niemal 2,7 mln ludzi do opuszczenia Ukrainy. Granicę ukraińsko-polską przekroczyło 61,3% wszystkich uchodźców. Według UNHCR na Węgry przybyło 246,21 tys. uchodźców, na Słowację 195,98 tys., do Mołdawii 104,93 tys. (dane z 10 marca), Rumunia (dane z 8 marca) – 84,67 tys., pozostałe kraje europejskie (dane z 11 marca) – 304,16 tys. Od 24 lutego do Rosji przybyło 106 tys. osób z Ukrainy, a na Białoruś 0,94 tys. Nowsze dane wskazują, że liczba ukraińskich uchodźców przekroczyła już 3 mln osób.

Przeczytaj: Świadczenia i wsparcie dla uchodźców z Ukrainy mogą sięgać dziesiątek miliardów

Radio Plus / dorzeczy.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply