Według nieoficjalnych informacji, nowy minister spraw zagranicznych zdecydował o odwołaniu Konrada Pawlika ze stanowiska Ambasadora RP na Białorusi.

Według podawanych, nieoficjalnych informacji, jedną z pierwszych decyzji personalnych nowego szefa MSZ Jacka Czaputowicza było odwołanie Konrada Pawlika, byłego wiceministra spraw zagranicznych za rządów PO-PSL, ze stanowiska Ambasadora RP. Poinformował o tym portal Związku Polaków na Białorusi, znadniemna.pl, powołując się na nieoficjalnie doniesienia innych mediów. M.in. portalu reporters.pl, który o sprawie  dowiedział się nieoficjalnie w polskiej ambasadzie w Mińsku. Według tych doniesień, decyzja ws. odwołania Pawlika już zapadła, ale na razie nie została oficjalnie ogłoszona. Ma on opuścić placówkę dyplomatyczną w Mińsku jeszcze w tym miesiącu.

Urzędnicy MSZ pytani przez portal Kresy.pl o tę sprawę nie chcą komentować „spraw kadrowych” i odsyłają do biura prasowego. Jak na razie, nie otrzymaliśmy odpowiedzi na nasze zapytania w tej sprawie.

Konrad Pawlik został mianowany na stanowisko ambasadora RP na Białorusi w lutym 2016 roku, za rządów PiS. Ówczesny minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski, przedstawiając jego kandydaturę, mówił, że w przeciwieństwie do poprzedników PiS „nie dorzyna watah”, ale „ceni doświadczenie, profesjonalizm”.

– Chcielibyśmy mieć po drugiej stronie granicy partnera niepodległego, suwerennego, stabilnego, który na dodatek -byłoby to jego marzeniem – rządzi się zasadami państwa prawa – mówił z kolei Pawlik. Jak zwracaliśmy uwagę, było to pewne przestawienie akcentów w porównaniu do ubiegłych 20 lat polskiej polityki wobce wschodniego sąsiada. Kolejne ekipy deklarowały bowiem wprost, że ich celem jest zmiana porządku politycznego na Białorusi.

Przeczytaj: Białoruś: polski ambasador wezwany „na dywanik”

Portal Znadniemna.pl przypomina, że w grudniu 2017 roku Rada Naczelna Związku Polaków na Białorusi wydała oświadczenie, w którym zaapelowano do ambasadora Pawlika, aby w swoich kontaktach z przedstawicielami władz Białorusi aktywniej podnosił kwestie, dotyczące legalizacji działalności ZPB i jego władz na czele z Andżeliką Borys na Białorusi.

– Zależy nam, by na tle ocieplenia relacji z Białorusią kwestia uznania ZPB była podnoszona przez stronę polską w rozmowach z Mińskiem – mówiła wówczas w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Borys. – Mówią o ruchu polskim, o mieszkających na Białorusi Polakach, ale brakuje konkretów. Chcemy, by ta sprawa była poruszana w sposób konsekwentny i stanowczy. Nie chcemy, by tę sprawę zamiatano pod dywan. Nasza organizacja ma wyraźną nazwę, walczymy o polskość i siedzieliśmy za to w aresztach. Udało nam się zachować tę strukturę, będąc pod ostrzałem, czasami z obu stron. Nie ugięliśmy się.

Urodzony w 1976 roku Konrad Pawlik w latach 2006-2007 pracował w kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Od 2008 roku pracował w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, gdzie w latach 2014-2015 był podsekretarzem stanu ds. współpracy rozwojowej, Polonii, polityki wschodniej i bezpieczeństwa.

Znadniemna.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply