Polacy w większości cieszą się z porozumienia rządu z Unię Europejską w sprawie pieniędzy na KPO, a winą za ich dotychczasowy brak obciążają Prawo i Sprawiedliwość.

Portal “Dziennika Gazet Prawnej” przytoczył wyniki sondażu jaki na ten temat przeprowadziła pracownia United Surveys na zlecenie właśnie tej redakcji oraz rozgłośnie radiowej RMF FM. Wynika z niego, że 50 proc. popiera zmianę ustawy o Sądzie Najwyższym pod dyktando Unii Europejskiej na co zgodził się rząd Mateusza Morawieckiego, aby uzyskać z Brukseli środki finansowe na Krajowy Plan Odbudowy.

Natomiast 30 proc. Polaków, jak wynika z sondażu jest przeciwnych takiemu uszczupleniu suwerennych praw do kształtowania polskiego wymiaru sprawiedliwości.

Zauważalna, choć nieco paradoksalna, jest różnica w tym względzie między zwolennikami obozu rządzącego i opozycji. Uważani za bardziej eurosceptycznych zwolennicy PiS popierają ustępstwa wobec politycznych roszczeń Brukseli w większej proporcji (67 proc.) niż zwolennicy opozycji (51 proc.).

Pracownia zapytała również respondentów o to, kto jest odpowiedzialny w kwestii tego, że środki na KPO tak długo nie były dostępne dla Polski. 55 proc. respondentów odpowiedziało, że winne jest Prawo i Sprawiedliwość. 17,6 proc. pytanych uznało z kolei, że siły polskiej opozycji. 15 proc. badanych uznało, że winna jest Komisja Europejska.

“Dziennik Gazeta Prawna” wskazał przy tym na znaczne różnice ocen w kwestii odpowiedzialności między zwolennikami partii rządzącej i opozycji. “Wyborcy Zjednoczonej Prawicy odpowiedzialnością obarczają opozycję – 51 proc., oraz Brukselę – 40 proc. Żaden nie wskazał rządu. Odwrotna proporcja jest wśród wyborców opozycji: 80 proc. za brak KPO wini rząd, a KE i opozycję łącznie tylko 11 proc.” – napisał portal gazety.

gospodarka.dziennik.pl/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply