Na prośbę strony amerykańskiej, premier Mateusz Morawiecki rozmawiał telefonicznie z wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Kamalą Harris. Głównym tematem było poszukiwanie nowych źródeł energii i rozwój m.in. energetyki jądrowej.

W czwartek, na prośbę strony amerykańskiej, premier Mateusz Morawiecki rozmawiał telefonicznie z wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Kamalą Harris. Głównym tematem było poszukiwanie nowych źródeł energii i rozwój m.in. energetyki jądrowej w takich krajach, jak Polska. Premier Morawiecki podkreślił, że rząd szczegółowo analizuje możliwości w tym zakresie, zarówno jeśli chodzi o budowę dużej elektrowni jądrowej, jak i rozwój tzw. małych modułowych reaktorów jądrowych. Wiceprezydent USA poinformowała o gotowości podzielenia się doświadczeniami amerykańskimi w tym zakresie.

“Premier Mateusz Morawiecki i wiceprezydent Kamala Harris zgodzili się, że ostatnie miesiące to czas dalszego wzmacniania polsko-amerykańskiego partnerstwa strategicznego” – czytamy w komunikacie.

W komunikacie Białego Domu czytamy, że wiceprezydent USA Kamala Harris doceniła wielkoduszność i przywództwo Polski w przyjmowaniu milionów ukraińskich uchodźców i udzielaniu kluczowej pomocy humanitarnej, a także zapewnianiu niezbędnej pomocy w zakresie bezpieczeństwa, aby pomóc narodowi ukraińskiemu w obronie demokracji przed trwającą agresją Rosji.

Wiceprezydent potwierdziła trwałą siłę relacji amerykańsko-polskich i wysiłki na rzecz wzmocnienia “naszego zbiorowego bezpieczeństwa, w tym stałe stacjonowanie wysuniętego stanowiska dowodzenia dowództwa V Korpusu US Army w Poznaniu”, które prezydent Biden ogłosił niedawno.

“Kamala Harris omówiła także możliwości zacieśnienia współpracy bilateralnej w zakresie cywilnej energetyki jądrowej w Polsce, co przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Europy, wsparcia globalnych rozwiązań klimatycznych i stworzenia tysięcy miejsc pracy w Polsce i Stanach Zjednoczonych” – głosi komunikat Białego Domu.

Zobacz też: Francja uruchomi elektrownie jądrowe, aby walczyć z kryzysem energetycznym

Przypomnijmy, że w czerwcu w Polsce przebywał minister przemysłu Korei Południowej Lee Chang-yang. Celem jego delegacji były rozmowy na temat udziału koreańskich technologii w budowie elektrowni atomowych.

Według koreańskich mediów wizyta miała znaczenie także dla samego Seulu sugerując, że sektor nuklearny w Republice Korei wymaga “ożywienia” i taki cel stawia sobie nowy prezydent tego państwa Yoon Suk-yeol. Według mediów za poprzedniego prezydenta władze Korei skłonne były raczej do wycofywania się z technologii atomowych.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply