Według amerykańskiego serwisu „Foreign Policy”, amerykańscy instruktorzy uczyli Syryjskie Siły Demokratyczne, których trzon stanowią Kurdowie, złożonej taktyki pola walki, w tym budowy specjalnych tuneli. W ten sposób Amerykanie szkolili ich na wypadek tureckiej operacji wojskowej.

We wtorek w artykule na łamach „Foreign Policy”, dotyczącym sytuacji w północnej Syrii i trwającej tam od tygodnia tureckiej operacji wojskowej, opisano sprawę dotyczącą szkolenia oddziałów Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF) przez Amerykanów . Trzonem SDF są Kurdowie, a ściślej ich oddziały Powszechnych Jednostek Obrony (YPG).

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Przeczytaj: Wiceprezydent USA leci do Turcji. Erdogan: nie ogłosimy zawieszenia broni

Czytaj również: Putin i Erdogan rozmawiali na temat sytuacji w Syrii

„FP” powołuje się m.in. na oficera armii USA, która pracował z oddziałami SDF. Według niego, były one szkolone w zakresie złożonej taktyki pola walki, w tym w zakresie budowy specjalnej sieci tuneli pod kluczowymi miastami północno-wschodniej Syrii. Potwierdził on, że robiono to na wypadek operacji sił tureckich w regionie, dodając, że tunele oraz inne dzieła obronne prawdopodobnie powstały w ramach przygotowań do ewentualnego wycofania się Amerykanów. Jednym z powodów takich działań miała być świadomość wśród kurdyjskich oddziałów, że nie dysponują żadnymi środkami obrony przeciwko tureckim siłom powietrznym. Część z tuneli prowadzi na drugie linie obrony. Rozmówcy przyznawali jednak, że nie jest to rozwiązanie umożliwiające długotrwałą obronę bez odpowiedniego „wspierającego” – czy to sił syryjskich, czy też rosyjskich.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Według oficera cytowanego przez „FP”, prace nad budową tych tuneli zaczęły się po tym, jak w 2018 roku Turcy zajęli Afrin. Powiedział też, że oddziały USA przeprowadziły z oddziałami SDF co najmniej kilka prób, mających usprawnić koordynację działań w przypadku operacji sił tureckich. Ich celem było też przećwiczenie „głębokiej obrony” [ang. defense in depth – red.], strategii ukierunkowanej na opóźnianie natarcia nieprzyjaciela. Łącznie, informacje te podało „FP” czterech obecnych i jeden były oficjel USA.

Na tę sprawę zwróciły uwagę media tureckie. Pisząc o niej podkreślają, że doniesienia te świadczą o tym, że Amerykanie szkolili Kurdów na wypadek tureckiej operacji wojskowej w północnej Syrii. Jeden z oficjeli USA, który rozmawiał z „FP” zaznacza, że wbrew twierdzeniom strony tureckiej, tunele są z natury przeznaczone do obrony.

W artykule zaznaczono, że teraz SDF z powodzeniem wykorzystują sieci tuneli i inne techniki, których nauczyli ich Amerykanie, zarówno do obrony pogranicznych miast, jak i do przeprowadzania kontrataków. Te ostatnie niejednokrotnie doprowadziły już do odzyskania przez Kurdów terenów zajętych przez Turków i wspieranych przez nich islamistycznych bojówkarzy, m.in. w Ras al-Ajn. Specjalne tunele zbudowano też pod Manbidż.

Według „FP”, oddziały SDF potrafią też tworzyć skuteczne, improwizowane miny przeciwczołgowe i wykorzystywać wymyślone naprędne metody transportu do przemieszczania się po regionie.

Jeden z wysokich rangą amerykańskich oficjeli powiedział, że kurdyjscy bojownicy „są znani z opracowywania innowacyjnych sposobów walki z bardziej zaawansowaną armią”. Dodał, że Turcy byli „zaskoczeni ich efektywnością”.

Foreignpolicy.com / dailysabah.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz