Według amerykańskiego serwisu „Foreign Policy”, amerykańscy instruktorzy uczyli Syryjskie Siły Demokratyczne, których trzon stanowią Kurdowie, złożonej taktyki pola walki, w tym budowy specjalnych tuneli. W ten sposób Amerykanie szkolili ich na wypadek tureckiej operacji wojskowej.

We wtorek w artykule na łamach „Foreign Policy”, dotyczącym sytuacji w północnej Syrii i trwającej tam od tygodnia tureckiej operacji wojskowej, opisano sprawę dotyczącą szkolenia oddziałów Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF) przez Amerykanów . Trzonem SDF są Kurdowie, a ściślej ich oddziały Powszechnych Jednostek Obrony (YPG).

Przeczytaj: Wiceprezydent USA leci do Turcji. Erdogan: nie ogłosimy zawieszenia broni

Czytaj również: Putin i Erdogan rozmawiali na temat sytuacji w Syrii

„FP” powołuje się m.in. na oficera armii USA, która pracował z oddziałami SDF. Według niego, były one szkolone w zakresie złożonej taktyki pola walki, w tym w zakresie budowy specjalnej sieci tuneli pod kluczowymi miastami północno-wschodniej Syrii. Potwierdził on, że robiono to na wypadek operacji sił tureckich w regionie, dodając, że tunele oraz inne dzieła obronne prawdopodobnie powstały w ramach przygotowań do ewentualnego wycofania się Amerykanów. Jednym z powodów takich działań miała być świadomość wśród kurdyjskich oddziałów, że nie dysponują żadnymi środkami obrony przeciwko tureckim siłom powietrznym. Część z tuneli prowadzi na drugie linie obrony. Rozmówcy przyznawali jednak, że nie jest to rozwiązanie umożliwiające długotrwałą obronę bez odpowiedniego „wspierającego” – czy to sił syryjskich, czy też rosyjskich.

Według oficera cytowanego przez „FP”, prace nad budową tych tuneli zaczęły się po tym, jak w 2018 roku Turcy zajęli Afrin. Powiedział też, że oddziały USA przeprowadziły z oddziałami SDF co najmniej kilka prób, mających usprawnić koordynację działań w przypadku operacji sił tureckich. Ich celem było też przećwiczenie „głębokiej obrony” [ang. defense in depth – red.], strategii ukierunkowanej na opóźnianie natarcia nieprzyjaciela. Łącznie, informacje te podało „FP” czterech obecnych i jeden były oficjel USA.

Na tę sprawę zwróciły uwagę media tureckie. Pisząc o niej podkreślają, że doniesienia te świadczą o tym, że Amerykanie szkolili Kurdów na wypadek tureckiej operacji wojskowej w północnej Syrii. Jeden z oficjeli USA, który rozmawiał z „FP” zaznacza, że wbrew twierdzeniom strony tureckiej, tunele są z natury przeznaczone do obrony.

W artykule zaznaczono, że teraz SDF z powodzeniem wykorzystują sieci tuneli i inne techniki, których nauczyli ich Amerykanie, zarówno do obrony pogranicznych miast, jak i do przeprowadzania kontrataków. Te ostatnie niejednokrotnie doprowadziły już do odzyskania przez Kurdów terenów zajętych przez Turków i wspieranych przez nich islamistycznych bojówkarzy, m.in. w Ras al-Ajn. Specjalne tunele zbudowano też pod Manbidż.

Według „FP”, oddziały SDF potrafią też tworzyć skuteczne, improwizowane miny przeciwczołgowe i wykorzystywać wymyślone naprędne metody transportu do przemieszczania się po regionie.

Jeden z wysokich rangą amerykańskich oficjeli powiedział, że kurdyjscy bojownicy „są znani z opracowywania innowacyjnych sposobów walki z bardziej zaawansowaną armią”. Dodał, że Turcy byli „zaskoczeni ich efektywnością”.

Foreignpolicy.com / dailysabah.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply