Zgodnie z decyzją litewskich władz, po miesiącu restrykcji na Litwie zaczyna się odmrażanie gospodarki. W pierwszej kolejności dotyczy to działalności niektórych sklepów i firm świadczących usługi remontowo-naprawcze. Wiadomo już jednak, że Litwa najpewniej nie uniknie mocnej recesji.

Po miesiącu ograniczeń rząd zezwolił niektórym firmom na wznowienie działalności. Znów będą mogły działać sklepy niespożywcze (z wyjątkiem tych znajdujących się w dużych centrach handlowych) oraz przedsiębiorstwa świadczące drobne usługi remontowe i naprawcze, które mają osobne wejścia od zewnątrz, a kontakt z klientem nie trwa dłużej niż 20 minut.

W minioną środę litewski premier Saulius Skvernelis zapowiedział, że Litwa zaczyna „odmrażać” gospodarkę. W opublikowanym wówczas rządowym komunikacie powiedział, że władze dostrzegają „możliwość stopniowego złagodzenia ograniczeń w niektórych sektorach biznesowych” i „nie zwlekając” robią to. Premier zaznaczył, że pracujące tam osoby będą musiały ściśle przestrzegać ustanowionych wymogów bezpieczeństwa, gdyż inaczej ograniczenia zostaną przywrócone, a dodatkowo wprowadzone mogą zostać sankcje.

 

Zgodnie z decyzją litewskiego rządu, w tym tygodniu wznawiają działalność sklepy posiadające osobne i bezpośrednie wejście z zewnątrz, i które mogą ograniczyć przepływ klientów. Na 10 m kwadratowych może przypadać jeden klient, względnie obsługiwana może być tylko jedna osoba. Dotyczy to zasadniczo punktów świadczących usługi, gdzie dodatkowo obsługa jednego klienta nie może trwać dłużej niż 20 minut. Ponadto, wszystkie sklepy i punkty usługowe, które zostaną otwarte, muszą zapewnić niezbędne warunki ochrony zdrowia publicznego, higieny oraz zadbać o środki ochrony osobistej dla pracowników i klientów.

Plan litewskiego rządu zakłada, że teraz swoją działalność wznawiają dostawcy usług remontowych i naprawczych, jak. np. dorabianie kluczy czy naprawa obuwia, a także pralnie, serwisy oraz sklepy zoologiczne. Zamknięte pozostaną na razie sklepy niespożywcze znajdujące się w galeriach handlowych i centrach rozrywkowych.

Po upływie dwóch tygodni, na Litwie będą mogły wznowić działalność muzea, biblioteki, część punktów usług zdrowotnych czy targi (z ograniczonym wejściem), a także zakłady fryzjerskie i gabinety kosmetyczne oraz ogródki kawiarniane. Możliwe będą też zajęcia na świeżym powietrzu, w tym takie sporty jak golf czy tenis ziemny. Restauracje, gabinety stomatologiczne oraz punkty badań lekarskich będą mogły zostać otwarte po zniesieniu kwarantanny, która jak na razie obowiązuje do 27 kwietnia włącznie. Dopiero wówczas będzie można mówić o otwarciu klubów sportowych, parków rozrywki, a także szkół i przedszkoli. Na razie nie jest przewidziane wznowienie działalności teatrów, kin, sal konferencyjnych, wystawowych i koncertowych. Z tego m.in. względu mają zostać uruchomione tzw. kina samochodowe.

Wpływ na decyzje litewskich władz ma sytuacja gospodarcza. W marcu analitycy z banku SEB Bankas przewidywali, że gospodarka Litwy skurczy się w tym roku o 3,2 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Zaznaczono jednak, że im dłuższe zamrożenie gospodarki, tym sytuacja będzie gorsza. W kwietniu Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozował już recesję na poziomie 8,1 proc. PKB, jednocześnie zapowiadając wzrost litewskiej gospodarki w przyszłym roku aż o 8,2 proc.

W połowie miesiąca litewski minister finansów Vilius Šapoka potwierdził pogłębianie się recesji gospodarczej w kraju powiedział, że w tym roku wzrostu gospodarczego nie będzie. Zaznaczył, że jeżeli uda się opanować sytuację w pierwszym półroczu, to spadek PKB może być jednocyfrowy. Jeśli jednak recesja potrwa dłużej, wkraczając w drugie półrocze, to spadek PKB może być nawet dwucyfrowy.

Przeczytaj: Koronawirus: wprowadzono blokadę polskiego miasta na Wileńszczyźnie

W piątek na Litwie wykryto 90 nowych przypadków zarażenia koronawirusem, a łączna liczba potwierdzonych zachorowań wzrosła do 1239. Wykonano 5 715 testów, łącznie 58 816.
Wyzdrowiało 228 pacjentów zakażonych koronawirusem, zmarły 33 osoby.

Wilnoteka.lt / Pch24.pl / L24.lt / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply