W skład nowego, litewskiego pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy wchodzi m.in. amunicja do granatników przeciwpancernych Carl Gustaf i karabiny, a także wyrzutnie rakiet NASAMS.

W czwartek, w dniu niepodległości na Ukrainie, Litwa poinformowała o wysyłaniu Ukraińcom kolejnego pakietu pomocy wojskowej. Jego wartość opiewa na 41 mln euro.

Jak podał litewski resort obrony, w skład pakietu wchodzi m.in. amunicja do granatników przeciwpancernych Carl Gustaf, karabiny, zestawy radarów nadzoru morskiego, amunicja kal. 5,56 mm, generatory oraz systemy antydronowe. Ponadto, Ukraina otrzyma wyrzutnie rakiet NASAMS.

“Wkład Litwy w walkę o wolność Ukrainy wyniósł już miliony sztuk amunicji i tysiące sztuk broni, a w zamian otrzymaliśmy cenne doświadczenia i wzmocnienie litewskiej obronności” – napisał w komunikacie minister obrony Litwy, Arvydas Anušauskas.

Litewski minister podkreślił też, że od początku rosyjskiej inwazji łączna kwota pomocy wojskowej dla Ukrainy przekroczyła już pół miliarda euro”.

Od początku tego roku, Litwa przekazała już Ukrainie m.in. śmigłowce Mi-8, działa przeciwlotnicze L-70 z amunicją, transportery opancerzone M113, miliony sztuk amunicji i amunicję do granatników. Ponadto, kraj ten uczestniczy w międzynarodowych funduszach wspierających Ukrainę i w szkoleniu ukraińskich żołnierzy. Ponadto, ranni w walce ukraińscy żołnierze są leczeni na Litwie i przechodzą tam rehabilitację. Z litewskiej pomocy medycznej skorzystało już około 200 rannych ukraińskich wojskowych.

Przeczytaj: Litwa przekaże Ukrainie pociski 155 mm

Czytaj również: Litwa przekaże Ukrainie systemy przeciwlotnicze

Zobacz: Litewskie M113 i NASAMS dla Ukrainy [+FOTO]

Wilnoteka.lt / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply