Litewski rząd zapowiedział nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, który obejmie zarówno pojazdy opancerzone, jak i amunicję.

Służba prasowa Ministerstwa Obrony Litwy poinformowała w środę na swoich portalach społecznościowych, że litewski rząd zapowiedział nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, który obejmie zarówno pojazdy opancerzone, jak i amunicję.

Nowa pomoc wojskowa Litwy obejmuje:

10 gąsienicowych transporterów opancerzonych M113;
2,5 miliona sztuk amunicji do broni strzeleckiej;
tysiące amunicji przeciwpancernej do granatników.

Przedstawiciele resortu obrony kraju nie podali rodzaju planowanej do przeniesienia amunicji przeciwpancernej.

Litwini poinformowali również o zakupie dwóch wyrzutni rakiet średniego zasięgu NASAMS dla armii ukraińskiej.Zorganizujemy również dostawę, która ma nastąpić w ciągu najbliższych trzech miesięcy” – czytamy.

Rząd belgijski w piątek 16 czerwca zatwierdził 15. pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy w wysokości 11 mln euro. O tym poinformował minister obrony kraju Ludwin Dedonder.

Pieniądze te zostaną przeznaczone na przekazanie Ukrainie gąsienicowych transporterów opancerzonych M113, które belgijska armia wycofała ze służby ponad dekadę temu. Dlatego przed wysłaniem na Ukrainę zostaną doprowadzone do stanu używalności. Dedonder nie sprecyzował jednak, ile sprzętu trafi na Ukrainę.

Minister podkreślił również, że belgijska pomoc wojskowa jest elementem koordynacji między państwami NATO, które są członkami Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy i wychodzi naprzeciw specyficznym potrzebom Ukrainy.

„Wsparcie dla Ukrainy nie jest konkurencją między krajami partnerskimi, ale wynikiem skoordynowanego podejścia mającego na celu jak najlepsze zaspokojenie potrzeb w terenie. Ten nowy pakiet pomocowy jest w pełni zgodny z tą logiką” – cytuje gazetę Dedonder.

Również Hiszpania zdecydowała się na przekazanie Ukrainie transporterów opancerzonych M113. Jak poinformowano 15 czerwca na stronie internetowej Ministerstwa Obrony kraju, Kijów otrzyma 20 jednostek M113 TOA, które dotrą do Polski 19 czerwca. Tym samym dołączą one do 40 transporterów opancerzonych M113 przekazanych już przez Madryt — powiedziała minister obrony Hiszpanii Margarita Robles podczas spotkania w formacie Ramstein.

Ponadto Hiszpania przekaże Ukrainie cztery leopardy 2A4, które były w naprawie, a także szpital polowy Role II, który składa się z 12 kontenerów i jest w stanie zapewnić usługi medyczne dla brygady. Zaznaczono, że przed jego wyjazdem ukraińscy żołnierze będą szkoleni w Hiszpanii.

Zobacz też: Litewskie M113 dotarły na Ukrainę

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply