Pociski wyprodukowane w Korei Północnej pokazali dziennikarzowi „Financial Times” ukraińscy artylerzyści, obsługujący systemy Grad w rejonie Bachmutu.

Jak pisze w sobotę dziennik „Financial Times”, ukraińskie załogi artyleryjskie wystrzeliwują przeciwko siłom rosyjskim m.in. pociski wyprodukowane w Korei Północnej. Północnokoreańskie pociski artyleryjskie pokazali korespondentowi gazety ukraińscy żołnierze, walczący w rejonie Bachmutu. Obsługują stare, posowieckie wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe Grad.

W rozmowie z dziennikarzem „FT” dowódca ukraińskiej jednostki artylerii przyznał, że północnokoreańska amunicja nie jest ceniona przez jego żołnierzy. Powodem jest stosunkowo wysoki wskaźnik niewypałów – wiele z nich nie wystrzeliło lub nie wybuchło.

Według relacji, jeden z ukraińskich artylerzystów ostrzegł korespondenta gazety, by zanadto nie zbliżał się do wyrzutni podczas wystrzeliwania pocisków z Korei Północnej. Tłumaczył, że są one „bardzo zawodne i czasami robią szalone rzeczy”.

Jak wskazują oznaczenia na pociskach, większość z nich została wyprodukowana w latach 80. i 90. XX wieku.

Ukraińscy żołnierze twierdzą, że północnokoreańskie pociski zostały „przejęte” ze statku przez „zaprzyjaźniony”, a następnie dostarczone na Ukrainę. Odmówili podania dalszych szczegółów.

Ministerstwo obrony Ukrainy sugeruje z kolei, że opisywana amunicja została przejęta od sił rosyjskich.

Zdobywamy ich czołgi, zdobywamy ich sprzęt i jest bardzo możliwe, że jest to również wynik udanej operacji wojskowej ukraińskiej armii” – oświadczył Jurij Sak, doradca ministra obrony Ukrainy. Dodał, że Rosja, starając się pozyskać więcej amunicji, ściąga jak także z Korei Północnej czy Iranu. Władze w Pjongjangu wspiera rosyjską inwazję na Ukrainę.

Przeczytaj: USA: Korea Północna potajemnie dostarcza Rosji amunicję artyleryjską

„FT” pisze też, że systemy artylerii rakietowej Grad są używane przez wojska w dziesiątkach krajów, a ich rozpowszechnienie powoduje, że wiele krajów, w tym Korea Północna, zaczęło produkować do nich pociski. Pomimo problemów z niezawodnością, Ukraińcy chętnie z nich korzystają.

FT / Bankier.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply