WHO spodziewa się kolejnej fali migracji Ukraińców

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) prognozuje, że kolejne 2-3 miliony Ukraińców mogą już wkrótce opuścić swoją ojczyznę.

Szacunki taki przedstawił szef departamentu WHO zajmującego się Europą dr Hans Henry P. Kluge. „Spodziewamy się, że kolejne 2-3 miliony Ukraińców opuści swoje domy w poszukiwaniu ciepła i bezpieczeństwa. Zmierzą się z wyjątkowymi wyzwaniami zdrowotnymi, w tym infekcjami dróg oddechowych, takimi jak COVID-19, zapalenie płuc i grypa, a także poważne ryzyko zachorowania na błonicę i odrę wśród niezaszczepionych grup ludności” – słowa Kluge zacytował ukraiński portal Espreso.tv.

Dodał, że wobec poważnych zniszczeń ukraińskich sieci ciepłowniczych miejscowi będą zmuszeni sięgnąć po alternatywne metody ogrzewania. Chodzi o spalanie węgla drzewnego lub drewna opałowego bądź użycie generatorów diesla lub grzejników elektrycznych.

Narażenie na substancje toksyczne stanowi zagrożenie dla zdrowia dzieci, osób starszych oraz osób z chorobami układu oddechowego i sercowo-naczyniowego. Ponadto przypadkowe oparzenia i urazy nie są wykluczone – twierdzi WHO

Według Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców około 4,5 miliona ukraińskich uchodźców jest obecnie zarejestrowanych w różnych systemach ochrony w krajach europejskich, w większość w państwa sąsiadujących z Ukrainą – w Polsce, Rumunii, na Słowacją i Węgrzech.

Począwszy od odwetu za wysadzenie jednego z przęseł Mostu Krymskiego, Rosjanie prowadzą zmasowane ataki na ukraińską infrastrukturę energetyczną i ciepłowniczą z wykorzystaniem pocisków rakietowych i dronów.

espreso.tv/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz