Brytyjski wywiad: forsowanie rzek przez Rosję będzie kluczowe dla wyniku wojny

Rosyjskie przeprawy przez rzeki będą jednym z kluczowych czynników decydujących o wyniku wojny na Ukrainie, ponieważ siły ukraińskie zdołały zniszczyć wiele mostów przed wycofaniem się – przekazał w poniedziałek brytyjski resort obrony.

Brytyjski resort obrony przekazał w poniedziałek w codziennej aktualizacji wywiadowczej, że „przez weekend toczyły się zaciekłe walki wokół Siewierodoniecka. W nadchodzących miesiącach operacje przeprawy przez rzeki będą prawdopodobnie jednym z najważniejszych czynników decydujących o przebiegu wojny. Kluczowy, 90-kilometrowy centralny sektor rosyjskiego frontu w Donbasie leży na zachód od rzeki Doniec. Aby osiągnąć sukces w obecnej fazie operacyjnej ofensywy w Donbasie, Rosja będzie musiała albo przeprowadzić ambitne działania oskrzydlające, albo wykonać szturmowe przeprawy przez rzekę”.

„Siłom ukraińskim często udawało się zburzyć mosty przed wycofaniem się, natomiast Rosja miała trudności z zapewnieniem złożonej koordynacji niezbędnej do przeprowadzenia udanych, dużych przepraw przez rzekę pod ostrzałem” – wskazano.

Zobacz także: Amerykanie zadrwili z porażki Rosjan. Pokazali zdjęcia z Polski: „Tak wygląda udana przeprawa przez przeszkodę wodną” [+FOTO]

Przypomnijmy, że w maju Rosjanie ponieśli bardzo duże straty podczas nieudanej próby przekroczenia rzeki Siewierskij Doniec pod Biłohoriwką w Donbasie. Według wyliczeń, siły rosyjskie straciły ok. 70-80 czołgów, wozów opancerzonych i innych pojazdów wojskowych, czyli sprzęt co najmniej jednej batalionowej grupy taktycznej (BTG).

Dodajmy, że informacje o skali klęski sił rosyjskich pośrednio potwierdzano po stronie rosyjskiej, ponieważ rosyjski videobloger Jurij Podoliak, uznawany przez polskich internautów za propagandystę opublikował nagranie na temat boju pod Biłohoriwką. Podawał tam informacje zamieszczane w rosyjskich sieciach społecznościowych, potwierdzające wielkie straty Rosjan.

Zobacz także: Rosjanie twierdzą, że zbombardowali centrum szkoleniowe zagranicznych ochotników na Ukrainie

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz