Konfederacja domaga się odebrania Ukraińcom świadczeń socjalnych. “Polska musi wreszcie zacząć dumnie bronić swoich interesów. Pomoc tak, przywileje nie!” – podkreślił lider ugrupowania poseł Krzysztof Bosak.
W piątek lider Konfederacji, poseł Krzysztof Bosak, przedstawił “nową piątkę” ugrupowania: proste i niskie podatki, dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców, mieszkania i domy tańsze nawet o 30 proc., gotówka chroniona Konstytucją RP oraz zero socjalu dla Ukraińców.
“To ostatnie hasło chcemy podkreślić dlatego, że w stosunkach Kijowa i Warszawy maski opadły. Tam, gdzie był pozór przyjaźni i partnerstwa jest twarda gra i wymiana ciosów. My od początku mówiliśmy, że nie ma podstaw, żeby wszystkim w Polsce z paszportem ukraińskim obdarzyć przywilejami, którzy mają polscy obywatele” – napisał Bosak na platformie X (dawniej Twitter).
“Jako jedyni mieliśmy odwagę w Sejmie głosować przeciwko specustawom uprzywilejowującym wszystkich cudzoziemców z paszportami z Ukrainy. Nie ma żadnego powodu, żeby polski podatnik finansował 300+, 500+, 800+, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, a nawet kredyt 2% dla wszystkich, którzy mają paszporty ukraińskie! Polska musi wreszcie zacząć dumnie bronić swoich interesów. Pomoc tak, przywileje nie!” – dodał.
Lider Konfederacji skrytykował politykę rządu PiS. “Mówimy o zacieraniu granicy pomiędzy dwoma narodami, które mają swój stan, mają swoją politykę i mają swoje interesy” – podkreślił podczas konferencji prasowej.
Nowa Piątka Konfederacji. Cztery postulaty już znane i piąty dość oczywisty. Czyli:
✅proste i niskie podatki
✅dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców
✅mieszkania i domy tańsze nawet o 30%
✅gotówka chroniona Konstytucją RP
✅zero socjalu dla Ukraińców
To ostatnie hasło chcemy… pic.twitter.com/Bmek7dZENx— Krzysztof Bosak 🇵🇱 (@krzysztofbosak) September 29, 2023
Przeczytaj: Kaczyński: Będziemy dalej wspierać Ukrainę, ale nie zlikwidujemy polskiego rolnictwa [+VIDEO]
Już w połowie września poseł Krzysztof Bosak podkreślał, że należy natychmiastowo obciąć świadczenia socjalne, jak 800+ czy kredyty 2 proc., dla posiadaczy ukraińskich paszportów. Wyrażał wówczas opinię, że jeśli Ukraina nie wycofa się z nieprzyjaznych gestów wobec Polski, to należy rozważyć zamknięcie granicy dla dostaw paliwa czy broni dla Ukraińców.
Przypomnijmy, że jak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, liczba świadczeń wypłaconych przez ZUS cudzoziemcom w programie Rodzina 500 plus za okres pierwszej połowy tego roku wyniosła ponad 2 mln. Większość otrzymali Ukraińcy.
Przeczytaj: ZUS wstrzymał świadczenia dla kilkunastu tysięcy uchodźców z Ukrainy
Czytaj również: Część Ukraińców straci świadczenia socjalne? Rzecznik rządu: Myślę, że te przepisy nie zostaną przedłużone
Należy w tym kontekście przypomnieć wyniki sondażu Zespołu Badawczego Openfield z lutego br. Aż 60,4 proc. respondentów uważa, że pomoc w postaci świadczeń udzielanych przez państwo jest lepsza dla uchodźców z Ukrainy, niż dla nich samych.
Już w czerwcu ub. roku zwracaliśmy uwagę, że Ukraińcy mieszkający na co dzień na Ukrainie wyłudzają świadczenia socjalne w Polsce. Chodzi o przyjazdy do Polski raz w miesiącu, by pobierać świadczenia. Z odpowiedzi ZUS na pytania portalu Kresy.pl wynikało, że „w przypadku powzięcia wątpliwości czy obywatel Ukrainy zamieszkuje z dziećmi w Polsce, Zakład może wezwać taką osobę do osobistego stawiennictwa w ZUS w celu złożenia wyjaśnień”. Odpowiedź wskazywała, że polska administracja nie posiadała wówczas odpowiednich mechanizmów alarmowania o zaistnieniu tego typu sytuacji, ani ich weryfikacji. Dowodem na nieskuteczność tego typu rozwiązań był fakt, że o procederze nadal alarmowali włodarze przygranicznych miast.
W związku z powyższym portal Kresy.pl zwrócił się we wrześniu ub. roku ponownie do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z pytaniami w opisywanej sprawie. Pod koniec września Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji deklarowało, że podejmowane są działania mające na celu uszczelnienie systemu. Wskazywano m.in. na nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Rząd zajął się tą kwestią jednak dopiero pod koniec ubiegłego roku.
Zobacz także: Wiceminister: Uchodźcy z Ukrainy będą mogli występować o pobyt trzyletni i stały w Polsce
Wyniki sondażu przeprowadzonego przez badaczy Uniwersytetu Warszawskiego oraz Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie wskazują, że ankietowani zwracają uwagę na „roszczeniową postawę” Ukraińców. Są też przeciwni szerokim świadczeniom socjalnym dla Ukraińców.
Przeczytaj: Chaos informacyjny. Sprzeczne dane dotyczące liczby imigrantów w Polsce
Kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!