Belgia, Holandia i Luksemburg sfinansują przekazanie na Ukrainę transporterów opancerzonych M113. Nie sprecyzowano, o jaką liczbę wozów chodzi.

Minister obrony Belgii, Ludivine Dedonder zaznaczyła, że kraje Beneluxu potwierdzają swoje zdecydowane poparcie dla Ukrainy w obliczy rosyjskiej agresji. Transportery opancerzone M113 zostaną odkupione z zapasów przemysłowych i wyremontowane. Ukraina otrzyma wraz z nimi również niezbędne części zamienne.

Wozy, które otrzymają Ukraińcy, zostaną wyposażone w zdalnie sterowany system kontroli uzbrojenia, z mocowaniem na karabin maszynowy kal. 7,62 mm lub 12,7 mm. Pojazdy zostały wycofane ze służby dekadę temu.

W oficjalnym komunikacie nie ujawniono ani liczby transporterów opancerzonych, ani terminu, w którym miałyby znaleźć się na Ukrainie. Wyraźnie zasygnalizowano jednak, że mają trafić tam w ciągu kilku miesięcy. Nastąpi do na prośbę Sił Zbrojnych Ukrainy.

Dzięki tej pomocy pokazujemy, że nadal wspieramy Ukrainę przeciwko rosyjskiej agresji” – oświadczyły wspólnie: minister obrony Belgii – Ludivine Dedonder, Holandii – Kajsa Ollongren i Luksemburga – François Bausch.

Jak pisze ukraiński „Militarnyj Portal”, transportery opancerzone M113 zostaną prawdopodobnie przekazane przez Belgię, przy wsparciu ze strony Holandii i Luksemburga. Wcześniej wozy tego typu wysłały ukraińskim żołnierzom m.in. Portugalia (14 sztuk), Hiszpania (20 sztuk), Australia (14 sztuk), Dania i Litwa. Portal szacuje, że na stanie ukraińskiej armii jest już kilkaset takich pojazdów, dostarczonych przez USA i państwa europejskie.

W czerwcu tego roku, jak informowaliśmy, rząd belgijski zatwierdził 15. pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy w wysokości 11 mln euro. Zapowiedziano wówczas, że w nowym pakiecie pomocy wojskowej Belgia przekaże Ukrainie transportery opancerzone M113. Przekazanie takich pojazdów, a także czterech czołgów Leopard 2, zapowiedział również hiszpański minister obrony.

Belgijska armia wycofała ze służby swoje transportery opancerzone M113 ponad 10 lat temu. W 2010 roku w Belgii wciąż znajdowało się około 740 takich wozów, różnych typów.

mil.in.ua / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply