Czternaście gąsienicowych wozów opancerzonych M113 do transportu personelu, zaoferowanych Ukrainie przez rząd portugalski w ramach planów pomocy Kijowowi w walce z rosyjską agresją, opuściło obóz wojskowy Santa Margarida i wyruszyło na Ukrainę.

Czternaście gąsienicowych wozów opancerzonych M113 do transportu personelu, zaoferowanych Ukrainie przez rząd portugalski w ramach planów pomocy Kijowowi w walce z rosyjską agresją, opuściło obóz wojskowy Santa Margarida i wyruszyło na Ukrainę – poinformował portugal.postsen w sobotę 9 lipca.

Pojazdy wyprodukowane w Stanach Zjednoczonych zostały przetransportowane cywilnymi ciężarówkami z naczepami należącymi do firm transportowych w Polsce.

W rzeczywistości cała operacja jest finansowana przez USA i Wielką Brytanię, co zwalnia Portugalię z obowiązku poniesienia kosztów, co  odpowiada oczekiwaniom rządu António Costy w tym zakresie.

Tymczasem Nascer do Sol dowiedział się z tego samego źródła, że ​​Ukraina odrzuciła portugalską ofertę partii haubic i ciężkich karabinów maszynowych Browning, uznając ten sprzęt za przestarzały i niewystarczający do walki z Rosjanami.

Premier Portugalii Antonio Costa odwiedził w maju Kijów. Szef portugalskiego rządu na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim obiecywał, że Portugalia zapewni Ukrainie wszelkie możliwe wsparcie wojskowe.

„Wysłaliśmy wsparcie wojskowe. Najpierw była to broń nieśmiercionośna, potem broń śmiercionośna w ramach zapytań wysyłanych przez Ukrainę i zgodnie z naszymi możliwościami, bo nie mamy wszystkich zasobów, których teraz potrzebuje Ukraina” – powiedział Costa.

Costa deklarował, że Portugalia sprawdza dostępność zasobów, o które prosi Ukraina. „Wszystko, co możemy dostarczyć Ukrainie, zostanie dostarczone” – obiecywał.

7 maja portugalski portal Nascer do SOL informował, powołując się na swoje źródła w portugalskim ministerstwie obrony, że Portugalia zamierza wysłać Ukrainie 15 transporterów opancerzonych M113, które zostały przed laty kupione po okazyjnej cenie od USA, a obecnie na ich wysłanie na Ukrainę naciskały władze USA. Portugalski portal dowiedział się też nieoficjalnie, że Portugalia miała zamiar przekazać Ukrainie 4 wozy opancerzone Iveco M 40.12, pięć holowanych haubic kalibru 155mm, około 50 radiostacji i lekką broń palną.

Kresy.pl/Portugal.Postsen

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz