Koleje Mazowieckie kupią od szwajcarskiego Stadlera pociągi za 2,2 mld zł

Mazowiecki przewoźnik kolejowy poinformował, że w środę podpisał umowę na mocy której kupi od szwajcarskiego przedsiębiorstwa 71 pociągów.

Robert Stępień, prezes zarządu Kolei Mazowieckich oświadczył podczas konferencji prasowej: W przetargu udało się wyłonić najlepszą ofertę i została ona potwierdzona przez Krajową Izbę Odwoławczą. Dodatkowe 71 pojazdów spowoduje, że praktycznie 2/3 pociągów należących do Kolei Mazowieckich będzie nowych.

Zaznaczył, że 61 spośród nowych pociągów będą stanowić składy pięcioczłonowe, które zostaną skierowane do obsługi Warszawy i 39 ościennych gmin. Kolejnych 10 składów dwuczłonowych będzie jeździć na trasach wokół Radomia.

ZOBACZ TAKŻE: Na rozwój polskich kolei zaplanowano 67 miliardów złotych

Pieniądze na zakup pociągów pochodzą w połowie ze środków unijnych, a za resztę spółka zapłaci sama.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W przetargu wzięły udział trzy firmy – najtańszą ofertę złożyła bydgoska Pesa, która zadeklarowała dostarczenie pociągów za 2,74 mld zł. Kolejny był szwajcarski Stadler, z kwotą 2,1 mld zł. Najdroższą ofertę złożył Newag z Nowego Sącza – 2,729 mld zł. Cena nie była jednak jedynym parametrem branym pod uwagę przez Koleje Mazowieckiego.

Kresy.pl / forsal.pl / tvn24.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz