Na rozwój polskich kolei zaplanowano 67 miliardów złotych

Wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński podkreśla, że rozwój polskich kolei może być jednym z kół zamachowych krajowej gospodarki.

Wiceszef resortu rozwoju wziął w środę udział w debacie “Rozwój Transportu Kolejowego w Polsce w perspektywie 2030”. W jej trakcie tłumaczył: Stoimy przed wielką szansą rozwojową. Nie tylko dla naszych kolei, ale dla naszego kraju. Mamy szansę zmodernizować infrastrukturę liniową, mamy szansę również bardzo silnie zmodernizować naszą infrastrukturę ruchomą.

Jego zdaniem jest to wielka szansa dla branży kolejowej, ale dla innych branż, które by mogły na bazie swoich technologii, swoich innowacji wprowadzić nowe produkty, nowe usługi. Dodał również: Kolej może stać się jednym z głównych takich kół zamachowych naszej gospodarki na najbliższe lata.

ZOBACZ TAKŻE: Polska pogłębia współpracę z Chinami i pięcioma innymi krajami ws. połączeń kolejowych

Przypomniał, że trwają rozmowy, aby na bazie PKP stworzyć operatora dla programu Luxtorpeda i w ogóle dla innowacji. To jest absolutnie konieczne, bo jak my tego nie zrobimy, to ktoś za nas to zrobi za granicą. Bo wykorzysta szansę, która jest w naszym kraju.

Wiceminister rozwoju zaznaczył, że do dyspozycji pozostaje ponad 10 mld euro w obecnej perspektywie finansowej, a także znaczące środki finansowe z naszego budżetu. Razem to jest prawie 67 mld zł. już zaplanowanych w ramach Krajowego Programu Kolejowego, plus dodatkowe projekty rezerwowe, które są w tej chwili uruchamiane przez PKP, to wszystko stwarza olbrzymi bodziec rozwojowy dla naszej gospodarki – oświadczył.

Jego zdaniem w tej chwili konieczne powinno być zapewnienie sprawnych struktur w ramach kolei, dobra współpraca z sektorem prywatnym i z branżą wykonawczą.

Musimy także wyciągnąć niezbyt dobre lekcje z poprzedniej perspektywy finansowej, (…) gdzie szczególnie polskie małe i średnie firmy nie potrafiły w odpowiedni sposób skorzystać z tych wielkich środków, które były kierowane wtedy na projekty transportowe – tłumaczył.

Kolejna perspektywa finansowa będzie na pewno finansowała kolej. Również rząd polski jest zainteresowany wzmacnianiem i modernizacją tej naszej branży. Ponadto będziemy mieć szereg dodatkowych przedsięwzięć, które będą bardzo ważne dla kolei, jak choćby Centralny Port Komunikacyjny – zapowiedział Kwieciński.

Inne celami, które zdaniem wiceministra mają znaczenie dla rozwoju polskich kolei i gospodarki, to sprawa ekspansji PKP Cargo i budowania z niego lidera na poziomie europejskim.

Kwieciński zaznaczył także, że Polska powinna brać udział w innowacyjnych przedsięwzięciach, które są prowadzone na świecie: Mam tu na myśli tzw. hyperloop, czyli wykorzystanie próżni do szybkiego przewozu towarów i ludzi.

Kresy.pl / forsal.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply