Rosyjski myśliwiec Su-35S uległ katastrofie, z powodu awarii silnika spadł do Morza Ochockiego.

O katastrofie poinformowała w sobotę służba prasowa rosyjskiego Wschodniego Okręgu Wojskowego.

„31 lipca 2021 w Kraju Chabarowskim podczas planowego lotu ćwiczebno-szkoleniowego doszło do awarii silnika samolotu Su-35S. Pilot katapultował się, został szybko zlokalizowany przez grupę poszukiwawczą i przetransportowany do macierzystej bazy lotniczej. Nie ma zagrożenia dla zdrowia pilota” – podano w komunikacie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Według dostępnych informacji, rosyjski samolot spadł do Morza Ochockiego. Śledztwo w sprawie wypadku prowadzi komisja Wschodniego Okręgu Wojskowego.

W grudniu 2020 roku rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało o otrzymaniu partii trzech samolotów Su-35S. Jeden z nich trafił na Daleki Wschód, a dwa do do centrum szkoleniowego w Lipiecku. W ten sposób zakończono realizację kontraktu z 2015 roku na 50 seryjnych maszyn tego typu. Z kolei podczas Forum Armia-2021 ministerstwo podpisało kontrakt na dostawę dodatkowych samolotów, przy czym oficjalnie nie wiadomo, jakiej liczby maszyn on dotyczy. Szacunkowy koszt zamówienia to 70 mld rubli.

Obecnie na Su-35 całościowo lub częściowo zostały przezbrojone cztery lotnicze pułki myśliwskie w Rosji. Jako pierwsze otrzymały je jednostki z Dalekiego Wschodu, a później te z Zachodniego Okręgu Wojskowego.

Przeczytaj: Rosja: Su-35 trafią do Południowego Okręgu Wojskowego

Czytaj także: Rosja będzie testować Su-34 i Su-35 w warunkach arktycznych

Jak informowaliśmy, myśliwiec Su-30M2, który rozbił się we wrześniu 2020 r. pod Twerem, w rosyjskim Zachodnim Okręgu Wojskowym, mógł zostać przypadkowo trafiony przez inny samolot podczas ćwiczeń wojskowych. Według doniesień rosyjskich mediów, myśliwiec nie rozbił się w wyniku wypadku, ale został miał zostać zestrzelony przez inny rosyjski myśliwiec podczas symulowanej walki powietrznej.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Niedawno informowaliśmy, że egipskie siły powietrzne przeprowadziły symulowane walki powietrzne z udziałem swoich najnowszych myśliwców: francuskich Rafale i rosyjskich Su-35. Zwycięzcą okazał się Rafale, który zdołał „oślepić” radar przeciwnika, przejąć inicjatywę i „zestrzelić” go.

Przypomnijmy, że w związku z poważnym opóźnieniem produkcji wielozadaniowych myśliwców piątej generacji Su-57, Rosja będzie dalej zamawiać maszyny generacji 4+, w tym Su-35S i Su-30MS.

Tass / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz