Na serwery rosyjskiej firmy Kaspersky Lab produkującej oprogramowanie antywirusowe, trafiły dokumenty agenta Narodowej Agencji Bezpieczeństwa USA.

KasperskyLab w wydanym przez siebie komunikacie odrzuca zarzuty kradzieży danych, wskazując, że za zdarzeniem ma stać grupa hakerska Equation, powiązana z NSA.

Sprawę została opisana w piątek przez dziennik The Wall Street Journal. Padły w nim oskarżenia o szpiegostwo. Według gazety, program antywirusowy Kaspersky nie tylko walczył z infekcjami komputerowymi, ale także wysyłał tajne dane na serwery firmy w Moskwie. Informacja ta miała wypłynąć dzięki izraelskim hakerom, którzy włamali się do sieci Kaspersky Lab. Odkryli tam dokumenty, które zostały ukradzione z prywatnego komputera pracownika NSA.

ZOBACZ TAKŻE: USA: Programy Kaspersky’ego zostaną usunięte z komputerów rządowych

Rosyjska firma w swoim komunikacie odpiera stawiane jej zarzuty. Wskazuje, że dane trafiły na jej serwery przez przypadek w efekcie rozpracowywania grupy hakerskiej Equation oraz z powodu złośliwego oprogramowania, jakiego używała grupa.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Program miał wysyłać na serwery firmy produkującej oprogramowanie antywirusowe dane w tym zawierające tajne informacje. Później, już po dokonaniu włamania przez hakerów z Izraela, prezes antywirusowego przedsiębiorstwa, Eugene Kaspersky, nakał skasowanie danych pochodzących od pracownika amerykańskiej agencji wywiadowczej.

Rosyjski producent podkreśla, że firma nie potrzebuje do swoich analiz niczego poza kopiami wirusów w postaci binarnej.

Kresy.pl / chip.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz