Amerykańscy senatorowie wystosowali list otwarty do sekretarza obrony Lloyda Austina i sekretarz stanu Antony’ego Blinkena w sprawie przyspieszenia dostaw 250 czołgów M1A2SEPv3 Abrams do Polski. Pod listem otwartym podpisali się zarówno senatorowie Partii Republikańskiej, jak i Demokraci.

List otwarty dziesięciorga amerykańskich senatorów jest datowany na 3 lutego 202 roku. Został upubliczniony 4 lutego br. Senatorowie domagają się przyspieszenia dostaw 250 czołgów M1A2SEPv3 Abrams do Polski.

Senatorowie wskazali, że „w sytuacji obecnego kryzysu na linii Rosja-Ukraina i zaangażowania we wsparcie władz w Kijowie państw NATO, wyrażają swoje pełne poparcie dla wniosku Polski dotyczącego sprzedaży w ramach procedury FMS (Foreign Military Sales) czołgów M1A2SEPv3 Abrams”.

Podkreślili także, że Polska jako członek NATO od 1999 to kluczowe państwo tzw. wschodniej flanki Sojuszu, które jest zagrożone ze strony Rosji.

Senatorowie apelują o zatwierdzenie polskiego wniosku w tej sprawie, który został wysłany przez Ministerstwo Obrony Narodowej latem ub. r. Termin na rozpatrzenie go mija 28 lutego 2022.

Pod listem podpisali się: demokrata Gary Peters z Michigan, republikanin Rob Portman z Ohio, demokratka Deborah Ann Stabenow z Michigan, republikanin James Elroy Risch z Idaho, demokrata Christopher Scott Murphy z Connecticut, republikanin Lindsey Olin Graham z Karoliny Południowej, demokrata Richard Blumenthal z Connecticut, republikanin William Francis Hagerty IV z Tennessee, demokratka Cynthia Jeanne Shaheen z New Hampshire oraz republikanin Marco Antonio Rubio z Florydy.

Przypomnijmy, że podobny apel do administracji USA wystosowali republikańscy kongresmani 24 stycznia bieżącego roku.

14 lipca ubiegłego roku szef MON Mariusz Błaszczak i wicepremier Jarosław Kaczyński poinformowali, że Polska kupi od USA 250 czołgów M1A2 Abrams w nowym wariancie SEPv3Już wówczas zapowiadano, że pierwsze pojazdy mają trafić do Polski już 2022 roku i trafią na wyposażenie m.in. „Żelaznej Dywizji”, tj. 18. Dywizji ZmechanizowanejDocelowo miałyby stacjonować na wschodzie kraju. Koszt zakupu wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym przekroczy 23 mld złotych. 

Minister obrony Mariusz Błaszczak powiedział po październikowym spotkaniu z szefem Pentagonu, że „wszystko wskazuje na to, że już w przyszłym roku pierwsze egzemplarze czołgów Abrams trafią na wyposażenie Wojska Polskiego”.

Oglądaj także: Gen. Skrzypczak: Koszty eksploatacji Abramsów będą kosmiczne [+VIDEO]

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz