​Resort bezpieczeństwa narodowego polecił ministerstwom przygotowanie się do zaprzestania używania produktów rosyjskiej firmy Kaspersky Lab.

Resort bezpieczeństwa USA jest zaniepokojony powiązaniami między niektórymi przedstawicielami Kaspersky Lab a rosyjskim wywiadem i innymi rządowymi agencjami. Dodatkowym resort wskazuje na rosyjskie prawo, pozwalające agencjom wywiadu na żądanie i wymuszanie pomocy od rosyjskiego producenta oprogramowania antywirusowego, a także na przechwytywanie łączności przechodzącej przez rosyjskie sieci.

Przez najbliższe 30 dni ministerstwa i agencje rządowe mają zidentyfikować produkty rosyjskiej firmy zainstalowane w swoich systemach, w ciągu 60 dni stworzyć plany ich usunięcia i w ciągu 90 dni je usunąć.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: USA prowadzą dochodzenie ws. programu antywirusowego Kaspersky

Firma Kaspersky Lab sprzedaje m.in. produkowane przez siebie oprogramowanie antywirusowego. Przedsiębiorstwo wielokrotnie podkreślało, że nie nie ma powiązań z żadnym rządem, a także dodaje, że nie pomogłaby żadnemu rządowi w cyberszpiegostwie. Agencja Reutera przypomina, że rosyjski producent oprogramowania wielokrotnie podkreślał, że nie ma żadnych dowodu na wysuwane przez USA oskarżenia.

Senator Jeanne Shaheen z Partii Demokratycznej zapowiedziała wczoraj poparcie ponadpartyjnego projektu ustawy o zakazie używania przez resorty i agencje rządu federalnego programów Kaspersky Lab. Shaheen, będąca członkiem senackiej komisji spraw zagranicznych, podkreślała, że założyciel rosyjskiej firmy, miliarder Jewgienij Kaspierski, na Zachodzie znany jako Eugene Kaspersky, jest absolwentem elitarnej szkoły kryptologii KGB.

ZOBACZ TAKŻE: Bloomberg: Rosyjska firma produkująca oprogramowanie antywirusowe ma powiązania z FSB

Firma Best Buy, największy będący największym dostawcą elektroniki w USA, przestała przestać sprzedawać oprogramowania antywirusowego Kaspersky Lab. Przedsiębiorstwo jako przyczynę wskazywało doniesienia o możliwej współpracy rosyjskiej firmy z władzami i służbami specjalnymi Rosji.

kresy.pl / rmf24.pl

Reklama0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz