Czeski rząd zaproponował Słowacji wzmocnienie ich sił obronnych własnymi żołnierzami. Operacja odbyłaby się w ramach NATO. Ma to związek z gromadzeniem rosyjskich sił przy granicy Ukrainy.

Otrzymaliśmy ofertę z Czech, mówiącą, że są w stanie wspomóc nas żołnierzami oraz innymi zdolnościami militarnymi. Jesteśmy na początku dyskusji. – oświadczył we wtorek słowacki minister obrony Jaroslav Nad, cytowany przez PAP.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6599 PLN    (29.99%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Jeśli stworzymy struktury złożone z jednostek i środków, których obecnie brakuje Słowacji, to nie tylko wzmocnimy nasze zdolności obronne, ale także zaoszczędzimy na wydatkach wojskowych” – dodał.

Agencja Reuters przypomina, że w styczniu szef MSZ Słowacji Ivan Korczok zapowiadał, że sojusznicy NATO rozważają rozmieszczenie swoich jednostek również na Słowacji.

Zobacz także: „Takich sankcji jeszcze nie było” – Biden ostrzegł Rosję

Informowaliśmy, że Niemcy rozpoczęły przerzut sił do grupy batalionowej NATO na Litwie. W poniedziałek do drugiego miasta Litwy, Kowna, przybył pierwszy kontyngent niemieckich posiłków. Przerzut sił na Litwę zapowiedziała w poniedziałek także Wielka Brytania.

Przypomnijmy, że Biały Dom podjął decyzję o wysłaniu do Polski kolejnych 3 tysięcy amerykańskich żołnierzy w związku ze wzrostem napięcia wokół Ukrainy. Szef MON Mariusz Błaszczak poinformował, że będą stacjonować w południowo-wschodniej części Polski.

W poniedziałek osiem kolejnych amerykańskich myśliwców F-15 wylądowało w bazie w Łasku (województwo łódzkie). Tego samego dnia na lotnisku Rzeszów-Jesionka wylądowało ponad tysiąc amerykańskich żołnierzy.

Rosja od jesieni dyslokowała kolejne oddziały u granic zachodniego sąsiada, także na obszarze Białorusi, gdzie w lutym rozpoczęły się ćwiczenia wojskowe sił Państwa Związkowego Rosji i Białorusi. W trakcie koncentracji sił Rosjanie przedstawili USA szereg postulatów w zakresie nowego ładu bezpieczeństwa w Europie Wschodniej, które były następnie przedmiotem rozmów dwustronnych oraz z NATO i na forum OBWE. USA sformułowały w styczniu odpowiedź na rosyjskie żądania. Moskwa nie uznaje tej odpowiedzi za satysfakcjonującą.

Zobacz także: Media: żołnierze 101. Dywizji Powietrznodesantowej lecą do Polski

pap / reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz