USA nie jest zagrożeniem dla Rosji. Nie bierzemy na celownik tego kraju. Obywatele Rosji muszą wiedzieć, że nie są naszymi wrogami – oświadczył we wtorek wieczorem prezydent USA Joe Biden. Podkreślił, że inwazja Rosji na Ukrainę jest nadal możliwa. Dodał, że USA są gotowe na podjęcie wszelkich działań. Podkreślił, że istnieje możliwość użycia “długoterminowych sankcji, których nie użyto nawet w czasie aneksji Krymu”.

We wtorek wieczorem rozpoczęła się konferencja prasowa prezydenta USA Joe Bidena w sprawie Ukrainy. Prezydent USA podkreślił, że wciąż jest czas, aby Putin zaangażował się w dyplomację, aby zapobiec katastrofie w Europie Wschodniej. “Ukraina nie zagraża Rosji. Ani USA, ani NATO nie mają rakiet na Ukrainie. Nie mamy też planów, aby je tam umieścić. Nie atakujemy obywateli Rosji. Nie dążymy do destabilizacji Rosji” – powiedział, cytowany przez CNN. Amerykański prezydent zwrócił się do obywateli Rosji: “nie jesteście naszym wrogiem. Nie wierzę, że chcecie krwawej, niszczycielskiej wojny z Ukrainą”.

“Jeśli Rosja przeciwstawi się podstawowym zasadom, zmobilizujemy wszystkich sojuszników do odpowiedzi na ten atak. Mamy w zanadrzu pakiet długoterminowych sankcji, których nie użyto nawet w czasie aneksji Krymu” – zapowiedział.

Biden przywołał słowa Siergieja Ławrowa, który zapowiedział stopniowe wycofywanie wojsk z granicy z Ukrainą. “To byłoby dobrym krokiem. Na razie nie zaobserwowaliśmy jednak żadnych konkretnych ruchów. Nasi analitycy wskazują, że w dalszym ciągu rosyjskie siły pozostają w zagrażającej pozycji. Faktem jest nadal, że Rosja ma ponad 150 tys. żołnierzy wokół Ukrainy. Agresja jest wciąż możliwa” – podkreślił.

Prezydent USA przestrzegł Biden przestrzegł Rosję także przed atakiem na któryś z krajów wschodniej flanki NATO. ” Stany Zjednoczone będą bronić każdego cala terytorium NATO z całą mocą amerykańskiej siły. Atak przeciwko jednemu państwu NATO jest atakiem przeciwko nam wszystkim” – powiedział.

Podkreślił, że USA odpowiedzą, jeśli Rosja zaatakuje amerykańskich obywateli na Ukrainie.

Zobacz także: Scholz: Zełenski obiecał przygotować projekt ustawy ws. specjalnego statusu Donbasu

Informowaliśmy, że we wtorek doszło do masowego ataku DDoS na system największego ukraińskiego banku komercyjnego – Prywatbanku. Zaobserwowano także przerwy w działaniu systemu innego dużego banku – Oszczadbanku.

Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg oświadczył we wtorek, że nie widać “żadnych oznak deeskalacji w terenie”. Odniósł się w ten sposób do wcześniejszych deklaracji Moskwy, że część wojsk biorących udział w ćwiczeniach wojskowych wycofuje się.

Rosja od jesieni dyslokowała kolejne oddziały u granic zachodniego sąsiada, także na obszarze Białorusi, gdzie w lutym rozpoczęły się ćwiczenia wojskowe sił Państwa Związkowego Rosji i Białorusi. W trakcie koncentracji sił Rosjanie przedstawili USA szereg postulatów w zakresie nowego ładu bezpieczeństwa w Europie Wschodniej, które były następnie przedmiotem rozmów dwustronnych oraz z NATO i na forum OBWE. USA sformułowały w styczniu odpowiedź na rosyjskie żądania. Moskwa nie uznaje tej odpowiedzi za satysfakcjonującą.

edition.cnn.com / reuters.com / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply