Ministrowie obrony Japonii, Wielkiej Brytanii i Włoch podpisali w czwartek porozumienie o utworzeniu wspólnej organizacji mającej opracować nowy zaawansowany myśliwiec odrzutowy, ponieważ ich kraje dążą do zacieśnienia współpracy w obliczu rosnących zagrożeń ze strony Chin, Rosji i Korei Północnej.

Jak przekazała agencja AP, ministrowie obrony Japonii, Wielkiej Brytanii i Włoch podpisali w czwartek porozumienie o utworzeniu wspólnej organizacji mającej opracować nowy zaawansowany myśliwiec odrzutowy, ponieważ ich kraje dążą do zacieśnienia współpracy w obliczu rosnących zagrożeń ze strony Chin, Rosji i Korei Północnej.

W zeszłym roku te trzy kraje zgodziły się na połączenie indywidualnych planów w celu wyprodukowania nowego samolotu bojowego, który ma zostać rozmieszczony w 2035 roku.

Zobacz też: Wspólny patrol chińskich i rosyjskich samolotów strategicznych nad Morzem Japońskim

Czytaj: Koniec programu Tempest i F-X, Brytyjczycy i Japończycy chcą połączyć siły

Japonia ma nadzieję uzyskać większą zdolność przeciwstawienia się rosnącej asertywności Chin, witając jednocześnie większą obecność Wielkiej Brytanii w regionie Indo-Pacyfiku. Podkreślając swoje bliższe więzi, Wielka Brytania ogłosiła w czwartek, że jej grupa uderzeniowa odwiedzi Japonię w 2025 r., po raz pierwszy od czterech lat.

Minister obrony Japonii Minoru Kihara powiedział na wspólnej konferencji prasowej ze swoimi brytyjskimi i włoskimi odpowiednikami Grantem Shappsem i Guido Crosettem, że wspólne prace nad myśliwcem o wysokich osiągach są „niezbędne do zapewnienia przewagi w powietrzu i umożliwienia skutecznego odstraszania” w czasie, gdy Japonia stoi w obliczu coraz surowszych warunków bezpieczeństwa.

Shapps powiedział, że wspólny projekt doprowadzi do opracowania najnowocześniejszej technologii i zapoczątkuje „nową erę dobrobytu”, w którą zaangażowane będą tysiące osób pracujących nad projektem. „To wzmocni nasze zbiorowe bezpieczeństwo” – powiedział. „Zagrożenia i problemy od Europy po Indo-Pacyfik są jasne dla wszystkich”.

Zgodnie z planem wspólny organ o nazwie Międzynarodowa Organizacja Rządowa GCAP będzie zarządzał spółką joint venture sektora prywatnego – w skład której wchodzą japońskie Mitsubishi Heavy, brytyjskie BAE Systems PLC i włoski Leonardo – w celu nadzorowania rozwoju samolotu. W organizacji będzie pracować kilkaset osób z trzech krajów.

Siedziba spółki będzie znajdować się w Wielkiej Brytanii, a na jej czele stanie japoński urzędnik, a spółką joint venture będzie kierować przedstawiciel Włoch, powiedział Kihara. Najważniejsze urzędy będą się zmieniać co kilka lat.

Projekt opiera się jednak na złagodzeniu przez Japonię powojennego zakazu eksportu wspólnie opracowanej śmiercionośnej broni do krajów trzecich. Przed czwartkowym podpisaniem zapewniono, że pracuje nad tym, ale proces ten został opóźniony.

Shapps powiedział, że spodziewa się, że Japonia zatwierdzi zmiany tak szybko, jak to możliwe. „Pracujemy we trójkę. Wymaga aktualizacji. W przeciwnym razie kto w ogóle będzie w stanie poprowadzić projekt do przodu?” powiedział.

Ograniczenia wynikające z powojennej pacyfistycznej konstytucji Japonii nie pozwalają na sprzedaż wspólnie opracowanego myśliwca i prawdopodobnie komplikują projekt, ponieważ Wielka Brytania i Włochy mają nadzieję, że będą mogły sprzedać nowy samolot.

Kresy.pl/AP

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply