Napięcie na linii Paryż-Rzym związane z krytyką Włoch przez prezydenta Francji za nieprzyjęcie statku „Aquarius” z migrantami na pokładzie sprowokowało dyskusję we francuskich mediach o formowaniu się w UE osi państw o ostrej polityce antyimigracyjnej. Jednym z elementów tej „antyimigracyjnej osi” miałyby być… Niemcy. – podała w czwartek Polska Agencja Prasowa.

Uczestnicy dyskusji we francuskiej telewizji BFMTV wyrażali obawy, że w Europie powstaje oś Rzym-Wiedeń-Monachium opowiadająca się za ostrą walką z nielegalną imigracją. Stolicę Bawarii reprezentuje w tej triadzie wywodzący się z tego landu szef niemieckiego MSW Horst Seehofer. Zdaniem berlińskiego korespondenta „Le Figaro” Seehofer chce narzucić swoją wizję polityki imigracyjnej całemu niemieckiemu rządowi, co już stało się powodem jego próby sił z Angelą Merkel. Ma to nawet zagrażać spójności koalicji rządowej w Niemczech.

Z kolei politolog Yves Pascouau z Instytutu Jacques’a Delorsa powiedział w radiu RFI, że w Unii Europejskiej za restrykcyjną polityką w kwestii migracji opowiada się co najmniej 8 ministrów spraw wewnętrznych. Oprócz ministrów z Austrii, Włoch i Niemiec chodzi o członków rządów Słowenii, Polski, Słowacji, Czech i Węgier. Zdaniem Pascouau nie wiadomo, czy pozostali ministrowie będą chcieli i mogli im się przeciwstawić.

Przypomnijmy, że włoskie ministerstwo spraw zagranicznych wezwało w środę do siebie ambasadora Francji. Powodem wezwania francuskiego dyplomaty była krytyka postępowania nowego włoskiego rządu, który nie wpuścił do włoskich portów statku „Aquarius” z kilkuset migrantami na pokładzie, wyrażona przez Paryż. We wtorek rzecznik francuskiego rządu Benjamin Griveaux cytując słowa Emmanuela Macrona oskarżył włoskie władze o „cynizm” i „nieodpowiedzialność”. Równocześnie rzecznik partii Macrona Gabriel Attal nazwał stanowisko włoskiego rządu „oburzającym”. Ostatecznie „Aquariusa” zgodziła się przyjąć Hiszpania.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Szef MSW Niemiec: Islam nie jest częścią Niemiec, jednak muzułmanie są

Kresy.pl / PAP
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz