Nowe władze Włoch uznały, że nie będą brały „lekcji hipokryzji” od innych państw.

Włoskie ministerstwo spraw zagranicznych wezwało w środę ambasadora Francji celem złożenia wyjaśnień w sprawie krytyki, jaka spadła na włoskie władze ze strony Paryża z powodu niewpuszczenia do swoich portów statku „Aquarius” z setkami migrantów na pokładzie. – podała agencja dpa.

Powodem wezwania francuskiego dyplomaty była krytyka postępowania nowego włoskiego rządu wyrażona wczoraj przez Paryż. We wtorek rzecznik francuskiego rządu Benjamin Griveaux cytując słowa Emmanuela Macrona oskarżył włoskie władze o „cynizm” i „nieodpowiedzialność”. Równocześnie rzecznik partii Macrona Gabriel Attal nazwał stanowisko włoskiego rządu „oburzającym”.

Przypomnijmy, że w niedzielę Włochy odmówiły wpuszczenia statku „Aquarius” organizacji SOS Mediterranee ze 629 migrantami na pokładzie. Organizacja SOS Mediterranee twierdziła, że na pokładzie „Aquariusa” znajdowało się m.in. 123 nieletnich bez opiekunów, 11 małych dzieci oraz 7 kobiet w ciąży. Na statku miały kończyć się zapasy. Co więcej, w poniedziałek wicepremier i szef włoskiego MSW Matteo Salvini zapowiedział, że Włochy nie wpuszczą do swoich portów kolejnych statków organizacji pozarządowych z migrantami. – „Włochy przestały schylać głowę i być posłuszne. Tym razem jest KTOŚ, KTO MÓWI ‚NIE’ – napisał Salvini w mediach społecznościowych. Statku nie chciała przyjąć także Malta. Później tego samego dnia nowy hiszpański socjalistyczny rząd zgodził się na przyjęcie „Aquariusa” w porcie w Walencji.

Co ciekawe, tego samego dnia, gdy krytykowano Włochy, rzecznik Griveaux przyznał, że Francja nie wydałaby zgody na zawinięcie „Aquariusa” do swoich portów.

Włoski rząd skomentował, że nie może „brać lekcji hipokryzji od państw, które zawsze patrzyły inaczej na sprawy imigracyjne”.

Jak pisaliśmy wcześniej, postawę rządu Włoch w sprawie „Aquariusa” pochwaliły Węgry i Słowacja. – Włochy odzyskały wolę. To wielka chwila – powiedział premier Węgier Viktor Orban. Jego zdaniem, sprawa statku „Aquarius” może spowodować zmiany w europejskiej polityce migracyjnej. Życzył też nowemu włoskiemu rządowi dużo sukcesów.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Nowy włoski minister wzywa nielegalnych imigrantów do pakowania walizek

Kresy.pl / dpa
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz