Hiszpania przyjmie statek z migrantami niechcianymi przez Włochy i Maltę

Statek “Aquarius” będzie mógł zawinąć do portu w Walencji. Zgodę na to wydał nowy socjalistyczny premier Hiszpanii.

Hiszpania zgodziła się w poniedziałek na przyjęcie francuskiego statku „Aquarius” organizacji SOS Mediterranee ze 629 migrantami na pokładzie, którego nie chciały przyjąć w swoich portach Włochy i Malta. Socjalistyczny hiszpański rząd wyszedł z tą inicjatywą powołując się na względy humanitarne. – podała agencja AFP.

Nowy hiszpański premier Pedro Sanchez zgodził się na przyjęcie statku w porcie w Walencji. „Premier wydał polecenie respektowania międzynarodowych zobowiązań Hiszpanii w sprawie kryzysów humanitarnych i ogłosił, że kraj przyjmie statek +Aquarius+”. – ogłosiła kancelaria Pedro Sancheza. “Jest naszym zobowiązaniem pomoc w uniknięciu katastrofy humanitarnej i zaoferowanie bezpiecznego portu tym ludziom”. – dodano.

Wcześniej ONZ wezwała Maltę i Włochy do niezwłocznego pozwolenia „Aquariusowi” na zawinięcie do swoich portów powołując się na „pilny imperatyw humanitarny”. Sugerowano, że na statku z migrantami kończą się zapasy. Podobne wezwania wystosowała rzeczniczka Komisji Europejskiej i Niemcy. Jednak nowy wicepremier i minister spraw wewnętrznych Włoch był nieugięty. „Ratowanie życia jest obowiązkiem, zmiana Włoch w wielki obóz uchodźców nim nie jest.” – napisał Matteo Salvini na Twitterze. Także rząd Malty stwierdził, że działa w pełnej zgodzie ze swoimi zobowiązaniami międzynarodowymi.

Organizacja SOS Mediterranee twierdzi, że na pokładzie „Aquariusa” znajduje się m.in. 123 nieletnich bez opiekunów, 11 małych dzieci oraz 7 kobiet w ciąży. Imigranci mieli być podjęci z morza w sobotę podczas 6 osobnych operacji ratunkowych. Co najmniej 50 z nich groziło utonięcie.

„Aquarius” nie otrzymał pozwolenia na wpłynięcie do portu we Włoszech w niedzielę. Media w Italii zauważyły, że decyzja nie ma precedensu. „La Repubblica” napisała, że jest to wyraźny sygnał nowego rządu skierowany do całej Europy, w którym zaznacza się, że Włochy nie mogą zostać pozostawione bez wsparcia w obliczu kryzysu migracyjnego. Dzisiaj Salvini potwierdził w mediach społecznościowych, że kolejne statki organizacji pozarządowych z migrantami na pokładzie nie będą przyjmowane we włoskich portach. „Włochy przestały schylać głowę i być posłuszne. Tym razem jest KTOŚ, KTO MÓWI ‚NIE’” – napisał Salvini na Twitterze dodając hashtag „zamykamy porty”.

CZYTAJ TAKŻE: Hiszpania: Parlament odwołał premiera Rajoya

Kresy.pl / AFP

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply