Hiszpania przyjmie statek z migrantami niechcianymi przez Włochy i Maltę

Statek „Aquarius” będzie mógł zawinąć do portu w Walencji. Zgodę na to wydał nowy socjalistyczny premier Hiszpanii.

Hiszpania zgodziła się w poniedziałek na przyjęcie francuskiego statku „Aquarius” organizacji SOS Mediterranee ze 629 migrantami na pokładzie, którego nie chciały przyjąć w swoich portach Włochy i Malta. Socjalistyczny hiszpański rząd wyszedł z tą inicjatywą powołując się na względy humanitarne. – podała agencja AFP.

Nowy hiszpański premier Pedro Sanchez zgodził się na przyjęcie statku w porcie w Walencji. „Premier wydał polecenie respektowania międzynarodowych zobowiązań Hiszpanii w sprawie kryzysów humanitarnych i ogłosił, że kraj przyjmie statek +Aquarius+”. – ogłosiła kancelaria Pedro Sancheza. „Jest naszym zobowiązaniem pomoc w uniknięciu katastrofy humanitarnej i zaoferowanie bezpiecznego portu tym ludziom”. – dodano.

Wcześniej ONZ wezwała Maltę i Włochy do niezwłocznego pozwolenia „Aquariusowi” na zawinięcie do swoich portów powołując się na „pilny imperatyw humanitarny”. Sugerowano, że na statku z migrantami kończą się zapasy. Podobne wezwania wystosowała rzeczniczka Komisji Europejskiej i Niemcy. Jednak nowy wicepremier i minister spraw wewnętrznych Włoch był nieugięty. „Ratowanie życia jest obowiązkiem, zmiana Włoch w wielki obóz uchodźców nim nie jest.” – napisał Matteo Salvini na Twitterze. Także rząd Malty stwierdził, że działa w pełnej zgodzie ze swoimi zobowiązaniami międzynarodowymi.

Organizacja SOS Mediterranee twierdzi, że na pokładzie „Aquariusa” znajduje się m.in. 123 nieletnich bez opiekunów, 11 małych dzieci oraz 7 kobiet w ciąży. Imigranci mieli być podjęci z morza w sobotę podczas 6 osobnych operacji ratunkowych. Co najmniej 50 z nich groziło utonięcie.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

„Aquarius” nie otrzymał pozwolenia na wpłynięcie do portu we Włoszech w niedzielę. Media w Italii zauważyły, że decyzja nie ma precedensu. „La Repubblica” napisała, że jest to wyraźny sygnał nowego rządu skierowany do całej Europy, w którym zaznacza się, że Włochy nie mogą zostać pozostawione bez wsparcia w obliczu kryzysu migracyjnego. Dzisiaj Salvini potwierdził w mediach społecznościowych, że kolejne statki organizacji pozarządowych z migrantami na pokładzie nie będą przyjmowane we włoskich portach. „Włochy przestały schylać głowę i być posłuszne. Tym razem jest KTOŚ, KTO MÓWI ‚NIE’” – napisał Salvini na Twitterze dodając hashtag „zamykamy porty”.

CZYTAJ TAKŻE: Hiszpania: Parlament odwołał premiera Rajoya

Kresy.pl / AFP
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz