Zapewnienie sobie przez RAŚ przewagi we wszystkich organach statutowych ŚPR świadczy o tym, że partia ta będzie realizowała politykę i cele programowe Ruchu Autonomii Śląska  – mówi w rozmowie z portalem Kresy.pl śląski polityk, Piotr Spyra.

Jak informowaliśmy wcześniej, w wyniku wyborów władz Śląskiej Partii Regionalnej, kluczowe stanowiska objęli w niej prominentni członkowie Ruchu Autonomii Śląska. Większość pozostałych objęli przedstawiciele mniejszych organizacji ślązakowskich oraz mniejszości niemieckiej. Pierwotnie współtworzący ŚPR Związek Górnośląski, mający stanowić jej umiarkowane i niejako propolskie skrzydło, został we władzach ograniczony do zaledwie jednej osoby – Joachima Otte w radzie politycznej.

– Moim zdaniem to było do przewidzenia – mówi w rozmowie z portalem Kresy.pl Piotr Spyra, śląski polityk, samorządowiec i były wicewojewoda śląski, obecnie związany z partią „Porozumienie”. – Z chwilą, kiedy okazało się, że Związek Górnośląski jako duża organizacja nie współtworzy Śląskiej Partii Regionalnej w sensie środowiskowym, to w zasadzie został tylko RAŚ i kilka pomniejszych organizacji, na ogół o znaczeniu lokalnym, jak DURŚ [Demokratyczna Unia Regionalistów Śląskich – red.] czy Związek Ślązaków z Chorzowa.

Przeczytaj: Śląsk, Ślązak, Ślązakowiec…

Czytaj także: Związek Górnośląski coraz bliżej sojuszu ze ślązakowcami

Spyra zaznacza, że od dłuższego czasu zwracano uwagę, że „ŚPR w zasadzie staje się RAŚ-em bis”. – To właśnie taki RAŚ-bis, w nowym, bardziej atrakcyjnym opakowaniu nowoczesnej partii regionalnej. Zapewnienie sobie przez RAŚ przewagi we wszystkich organach statutowych ŚPR moim zdaniem świadczy o tym, że partia ta będzie po prostu realizowała politykę i cele programowe Ruchu Autonomii Śląska.

Śląski polityk przyznaje, że jednym z głównych obszarów, na którym RAŚ poprzez ŚPR może chcieć realizować swoje postulaty, może być sfera edukacji regionalnej. Zaznacza, że w programie tej partii zwraca się na uwagę m.in. na kulturę i na edukację.

– Ruch Autonomii Śląska pokazał już, współrządząc województwem śląskim, że potrafi korzystać z różnych narzędzi polityki kulturalnej, edukacyjnej samorządu województwa, wprowadzając mniej lub bardziej intensywnie swoje postulaty programowe – mówi Spyra.

Przeczytaj: Piotr Spyra dla Kresów.pl: nie możemy pozwolić, żeby Śląsk był kojarzony z RAŚ

– To, czego wielu polityków innych partii, szczególnie z PO, nie doceniało, RAŚ potrafi robić. A to jest szalenie niebezpieczne, ponieważ moim zdaniem te postulaty czy cele polityki kulturalnej w wydaniu RAŚ prędzej czy później sprowadzą się do tego, by wzmocnić te elementy kultury, które mogą udowodnić tezę, że śląska kultura, śląski dialekt odróżniają Ślązaków od reszty Polaków – zaznacza. – Tego obawiałbym się najbardziej w wykonaniu tej formacji.

Jak formuła Śląskiej Partii Regionalnej wpłynie na szanse środowisk ślązakowskich w jesiennych wyborach samorządowych? Zdaniem Spyry, na razie jest za wcześnie, żeby na ten temat wyrokować. Uważa, że możliwe są różne scenariusze.

– Pytanie, czy wyborcy RAŚ, których jest na Śląsku plus minus 100 tysięcy, bo tyle zwykle na nich głosuje, odnajdzie w tych wyborach swoje ugrupowanie, czy nie. Z drugiej strony, Śląska Partia Regionalna gra na pozyskanie umiarkowanych wyborców, których na przykład zawiodła polityka Platformy czy lewicy. Ci wyborcy, a także ci działacze, którzy znaleźli się we władzach ŚPR, moim zdaniem prędzej czy później na działaniach tej partii się zawiodą. Z trzeciej strony może się okazać, że ŚPR poniesie całkowitą klęskę, tak jak wcześniej stało się w ostatnich wyborach do Sejmu z ugrupowaniem Zjednoczeni dla Śląska. Startowało ono pod płaszczykiem mniejszości niemieckiej, żeby ominąć próg wyborczy. Co ciekawe, wśród tych mało znaczących środowisk, które zaangażowały się w ŚPR jest m.in. Górnośląskie Towarzystwo Charytatywne Dietmara Brehmera – organizacja mniejszości niemieckiej.

Przeczytaj również: Piotr Spyra dla Kresów.pl: czuję się Polakiem, a jako Ślązak czułbym się wykluczony z etnicznej śląskości

Ślązakowcy przejmują Śląską Partię Regionalną

We wtorek przedstawiciele Śląskiej Partii Regionalnej, utworzonej rok temu przez Związek Górnośląski (ZG) i ślązakowski Ruch Autonomii Śląska (RAŚ), a zarejestrowanej przed miesiącem, poinformowali o wybraniu władz partii. Zostały one zdominowane przez środowiska ślązakowskie na czele z RAŚ. Obecne są tam również mniejsze organizacje, jak Demokratyczna Unia Regionalistów Śląskich (DURŚ), Związek Ślązaków z Chorzowa, a także Górnośląskie Towarzystwo Charytatywne. To ostatnie jest ściśle powiązane z mniejszością niemiecką, na jego czele stoi Dietmar Brehmer z Niemieckiej Wspólnoty “Pojednanie i przyszłość”.

Przewodniczącym zarządu i szefem Śląskiej Partii Regionalnej został katowicki radny RAŚ Marek Nowara.  Z kolei wiceszef RAŚ i członek zarządu woj. śląskiego Henryk Mercik został przewodniczącym rady politycznej partii.  Wiceszefową została Ilona Kanclerz, śląska bizneswoman, projektantka i działaczka społeczna, w przeszłości kandydująca z list PSL, która teraz chce kandydować na prezydenta Katowic.

Skarbnikiem ŚPR został Rafał Adamus ze ślązakowskiej organizacji Pro Loquela Silesiana, a członkami zarządu Piotr Snaczke ze Związku Ślązaków i Waldemar Murek z RAŚ. Przewodniczący RAŚ Jerzy Gorzelik został z kolei sekretarzem generalnym partii.

Ponadto, w radzie politycznej ŚPR poza Mercikiem znaleźli się także Joachim Otte ze Związku Górnośląskiego, jako wiceprzewodniczący, a także Józef Porwoł z DURŚ i Dietmar Brehmer.

Śląska Partia Regionalna współtworzy w Sejmiku Województwa Śląskiego koalicję rządzącą z PO, PSL i SLD. Głównym celem tego ugrupowania mają być wybory właśnie do sejmiku. W działalności regionalnej ŚPR chce koncentrować się m.in. na edukacji, transporcie, rewitalizacji infrastrukturalnej i społecznej oraz poprawie jakości życia mieszkańców. Oficjalnie jej inicjatorzy wyraźnie odżegnują się przy tym od separatyzmu i mocnego artykułowania postulatu autonomii województwa śląskiego, za co byli i są krytykowani przez bardziej radykalne ugrupowania ślązakowskie.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply