We wtorek 12. czerwca w Warszawie odbyło się X posiedzenie Zgromadzenia Parlamentarnego Polski i Ukrainy. Podczas obrad stronę polską reprezentował wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki a stronę ukraińską wiceprzewodnicząca Rady Najwyższej Oksana Syroid.

Marszałek Terlecki podkreślał, że wobec agresji Rosji na wschodnią część Ukrainy nie można zapominać o solidarności z Kijowem. – Ukraina nie zniechęca się trudnościami i wymaganiami, które stawiane są ze strony Europy, ale odważnie i konsekwentnie dąży do tego, żeby dołączyć do struktur europejskich – mówił Ryszard Terlecki w trakcie spotkania.

Syroid kładła nacisk na wagę współpracy polsko-ukraińskiej, od której według niej zależy bezpieczeństwo całego kontynentu. Wskazywała na zagrożenie ze strony gazociągu Nord Stream2, który może okazać się „nowoczesną formą Paktu Ribbentrop – Mołotow”. Syroid wyraziła przekonanie, że „powinniśmy się zastanowić, jak będziemy dawać sobie radę w sytuacji, jak już dojdzie do uruchomienia tego gazociągu”.

Głos zabrał także pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej minister Piotr Naimski. – Nie można prowadzić polityki energetycznej w kontrze do sąsiadów. Trzeba szukać wspólnych mianowników, wspólnych interesów, wspólnej płaszczyzny do tej współpracy, do dostępu do surowców, a także należy poszukiwać wspólnego podejścia do tych problemów. Mamy dobre podstawy do tego, żeby czuć się bezpiecznie. Naszym głównym problemem jest konieczność importu gazu od jednego dostawcy – powiedział Naimski.

Jak podano w komunikacie Sejmu, w ostatniej części spotkania parlamentarzyści rozmawiali o współpracy i wymianie młodzieży. Referat wygłosiła wiceminister edukacji narodowej Marzena Machałek, w którym wskazała na liczne zainteresowanie ukraińskich studentów polskimi uczelniami, co ma „istotny wpływ na proeuropejskie dążenia Ukrainy”. W spotkaniu wzięła udział także wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek, liczni parlamentarzyści z Polski i Ukrainy oraz przedstawiciele polskich ministerstw. W środę parlamentarzyści odwiedzą terminal LNG im. Lecha Kaczyńskiego oraz Gazoport w Świnoujściu i Szczecinie.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Na zakończenie politycy przyjęli wspólne oświadczenie, w którym stwierdzono m.in., że „strategiczne partnerstwo Ukrainy i Polski”, nazwane „kamieniem węgielnym bezpieczeństwa w regionie”, powinno być wzmacniane. Strona polska oświadczyła w nim, że popiera dążenia Ukrainy do członkostwa w UE i w NATO. Federację Rosyjską wezwano do „zakończenia zbrojnej agresji przeciw Ukrainie” i oddanie jej zabranych terytoriów. W oświadczeniu znalazło się także wezwanie do zwolnienia z rosyjskich więzień bezprawnie przetrzymywanych obywateli Ukrainy a także stwierdzenie, że „współpraca w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony jest najważniejsza dla przyszłości obu państw”. Częstsze kontakty pomiędzy młodymi Polakami i Ukraińcami uznano za „fundament dla wzmocnienia stosunków między narodami Polski i Ukrainy”.

W oświadczeniu znalazł się także punkt poświęcony międzyrządowemu dialogowi historycznemu. „[Strony] wzywają do dialogu środowisk historyków i wspierają pracę wicepremierów Pawła Rozenki i Piotra Glińskiego , która jest realizacją uzgodnień prezydentów Ukrainy i Polski w Charkowie w grudniu 2017 roku”. – napisano w oświadczeniu.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraiński szef Forum Partnerstwa: to Polska bardziej potrzebuje Ukrainy – to obiektywny fakt

Kresy.pl / sejm.gov.pl / Ukrinform
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

7 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  JeszczePolska :

  No to na całego …..Niech będzie cześć Stefanowi Banderze wspólnemu bohaterowi Ukrainy i Polski, portret w Sejmie od jutra!!Należy wprowadzić do podręczników dla szkół średnich naukę o historii UPA,SS Galizien, Roland!I koniecznie skwer imienia Dmitrija Klaczkiwskiego w Wawie musi być!Polacy na Wołyniu samo sobie byli winni,a w ogóle to o co to halo!Pasuje?????władcy zadowoleni!
  To samo na Krymie i we wschodniej Ukrainie!Ostatnio oddano most /ukraiński /do użytku…. na Krym most imienia Bandery!wkrótce będzie odbity okupantom i oddany prawowitym właścicielom ukraińskim.
  Poligrafia polska od jutra ma nowe zadanie/ dochodowe/..druk portretów w/w.
  To kiedy będzie nowa konstytucja kraju o nazwie UKRPOL!
  Komu to się nie podoba, to ruski agent!!Musi być 100% poparcia narodu dla tej inicjatywy, każdy polski obywatel ,ma obowiązek popierać odwieczną przyjaźń i współpracę między naszymi narodami!I płacić regularnie coraz większe podatki bo na Ukrainie rosną potrzeby a nasz dług rośnie coraz bardziej!!No!!

  • Avatar
   Tutejszym :

   Czyli przyjaźń i jedność polskich ofiar z ukraińskimi rezunami?.
   Polskie ofiary mają dalej gnić w bezimiennych jamach ku chwale ukrainy?.
   Nas pohybel ukraińskim rezunom, wywalić ich na śmietnik historii.
   Taka podłość wobec Polaków może skończyć się wybuchem rozliczenia.
   Bójcie się tego nasi obecni decydenci.

   • Avatar
    JeszczePolska :

    @Tutejszym
    Tak ,Zamęczeni Polacy mają gnić w rowach i lasach i jak mówi ksiądz Isakowicz,podczas prac polowych nierzadko wychodzą z ziemi kości zamordowanych Polaków!
    Całe szczęście, ze wbrew nagonce na naukowców prof.Zapałowskiego, prof.Osadczego, Partacza,dr L.Kulińskiej, księdzu Tadeuszowi i wielu innych, oni nie poddają się.Walczą o pamięć naszych Rodzin i Rodaków!Chwała wielka im za to!
    Za to :
    Ekshumacji Polaków na Wołyniu NIE będzie, usunięcia dech z Lwów na Cmentarzu Orląt NIE będzie,, klas z językiem polskim NIE będzie!!
    O tamtych, co nagonkę inicjują niech zapomni Bóg na Niebie.