We wtorek 12. czerwca w Warszawie odbyło się X posiedzenie Zgromadzenia Parlamentarnego Polski i Ukrainy. Podczas obrad stronę polską reprezentował wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki a stronę ukraińską wiceprzewodnicząca Rady Najwyższej Oksana Syroid.

Marszałek Terlecki podkreślał, że wobec agresji Rosji na wschodnią część Ukrainy nie można zapominać o solidarności z Kijowem. – Ukraina nie zniechęca się trudnościami i wymaganiami, które stawiane są ze strony Europy, ale odważnie i konsekwentnie dąży do tego, żeby dołączyć do struktur europejskich – mówił Ryszard Terlecki w trakcie spotkania.Syroid kładła nacisk na wagę współpracy polsko-ukraińskiej, od której według niej zależy bezpieczeństwo całego kontynentu. Wskazywała na zagrożenie ze strony gazociągu Nord Stream2, który może okazać się „nowoczesną formą Paktu Ribbentrop – Mołotow”. Syroid wyraziła przekonanie, że „powinniśmy się zastanowić, jak będziemy dawać sobie radę w sytuacji, jak już dojdzie do uruchomienia tego gazociągu”.

Głos zabrał także pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej minister Piotr Naimski. – Nie można prowadzić polityki energetycznej w kontrze do sąsiadów. Trzeba szukać wspólnych mianowników, wspólnych interesów, wspólnej płaszczyzny do tej współpracy, do dostępu do surowców, a także należy poszukiwać wspólnego podejścia do tych problemów. Mamy dobre podstawy do tego, żeby czuć się bezpiecznie. Naszym głównym problemem jest konieczność importu gazu od jednego dostawcy – powiedział Naimski.

Jak podano w komunikacie Sejmu, w ostatniej części spotkania parlamentarzyści rozmawiali o współpracy i wymianie młodzieży. Referat wygłosiła wiceminister edukacji narodowej Marzena Machałek, w którym wskazała na liczne zainteresowanie ukraińskich studentów polskimi uczelniami, co ma „istotny wpływ na proeuropejskie dążenia Ukrainy”. W spotkaniu wzięła udział także wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek, liczni parlamentarzyści z Polski i Ukrainy oraz przedstawiciele polskich ministerstw. W środę parlamentarzyści odwiedzą terminal LNG im. Lecha Kaczyńskiego oraz Gazoport w Świnoujściu i Szczecinie.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Na zakończenie politycy przyjęli wspólne oświadczenie, w którym stwierdzono m.in., że „strategiczne partnerstwo Ukrainy i Polski”, nazwane „kamieniem węgielnym bezpieczeństwa w regionie”, powinno być wzmacniane. Strona polska oświadczyła w nim, że popiera dążenia Ukrainy do członkostwa w UE i w NATO. Federację Rosyjską wezwano do „zakończenia zbrojnej agresji przeciw Ukrainie” i oddanie jej zabranych terytoriów. W oświadczeniu znalazło się także wezwanie do zwolnienia z rosyjskich więzień bezprawnie przetrzymywanych obywateli Ukrainy a także stwierdzenie, że „współpraca w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony jest najważniejsza dla przyszłości obu państw”. Częstsze kontakty pomiędzy młodymi Polakami i Ukraińcami uznano za „fundament dla wzmocnienia stosunków między narodami Polski i Ukrainy”.

W oświadczeniu znalazł się także punkt poświęcony międzyrządowemu dialogowi historycznemu. „[Strony] wzywają do dialogu środowisk historyków i wspierają pracę wicepremierów Pawła Rozenki i Piotra Glińskiego , która jest realizacją uzgodnień prezydentów Ukrainy i Polski w Charkowie w grudniu 2017 roku”. – napisano w oświadczeniu.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraiński szef Forum Partnerstwa: to Polska bardziej potrzebuje Ukrainy – to obiektywny fakt

Kresy.pl / sejm.gov.pl / Ukrinform

ZP Polski i Ukrainy: strategiczne partnerstwo obu krajów kamieniem węgielnym bezpieczeństwa w regionie
Oceń ten artykuł

Reklama

Tagi: , , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

7 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. JeszczePolska :

  No to na całego …..Niech będzie cześć Stefanowi Banderze wspólnemu bohaterowi Ukrainy i Polski, portret w Sejmie od jutra!!Należy wprowadzić do podręczników dla szkół średnich naukę o historii UPA,SS Galizien, Roland!I koniecznie skwer imienia Dmitrija Klaczkiwskiego w Wawie musi być!Polacy na Wołyniu samo sobie byli winni,a w ogóle to o co to halo!Pasuje?????władcy zadowoleni!
  To samo na Krymie i we wschodniej Ukrainie!Ostatnio oddano most /ukraiński /do użytku…. na Krym most imienia Bandery!wkrótce będzie odbity okupantom i oddany prawowitym właścicielom ukraińskim.
  Poligrafia polska od jutra ma nowe zadanie/ dochodowe/..druk portretów w/w.
  To kiedy będzie nowa konstytucja kraju o nazwie UKRPOL!
  Komu to się nie podoba, to ruski agent!!Musi być 100% poparcia narodu dla tej inicjatywy, każdy polski obywatel ,ma obowiązek popierać odwieczną przyjaźń i współpracę między naszymi narodami!I płacić regularnie coraz większe podatki bo na Ukrainie rosną potrzeby a nasz dług rośnie coraz bardziej!!No!!

  • Tutejszym :

   Czyli przyjaźń i jedność polskich ofiar z ukraińskimi rezunami?.
   Polskie ofiary mają dalej gnić w bezimiennych jamach ku chwale ukrainy?.
   Nas pohybel ukraińskim rezunom, wywalić ich na śmietnik historii.
   Taka podłość wobec Polaków może skończyć się wybuchem rozliczenia.
   Bójcie się tego nasi obecni decydenci.

   • JeszczePolska :

    @Tutejszym
    Tak ,Zamęczeni Polacy mają gnić w rowach i lasach i jak mówi ksiądz Isakowicz,podczas prac polowych nierzadko wychodzą z ziemi kości zamordowanych Polaków!
    Całe szczęście, ze wbrew nagonce na naukowców prof.Zapałowskiego, prof.Osadczego, Partacza,dr L.Kulińskiej, księdzu Tadeuszowi i wielu innych, oni nie poddają się.Walczą o pamięć naszych Rodzin i Rodaków!Chwała wielka im za to!
    Za to :
    Ekshumacji Polaków na Wołyniu NIE będzie, usunięcia dech z Lwów na Cmentarzu Orląt NIE będzie,, klas z językiem polskim NIE będzie!!
    O tamtych, co nagonkę inicjują niech zapomni Bóg na Niebie.