W Polsce partnerka Tomasza Szmydta Olena K. ukrywała swoje pochodzenie. Gdy rejestrowała w naszym kraju działalność gospodarczą, stwierdziła, że „nie posiada żadnego obywatelstwa”.

"Rzeczpospolita" prześledziła losy Oleny K., która po rozwodzie Tomasza Szmydta była jego stałą partnerką.

Olena K. przyjechała do Polski w 2010 roku. Wtedy legitymowała się paszportem ukraińskim. W 2015 roku wystąpiła do wojewody mazowieckiego o stały pobyt w kraju, który ma do dziś. Według informacji "Rz" przesłanką było małżeństwo z Polakiem.

Władze Jemenu z ramienia Ansarullahu, zwanego także ruchem Hutich podały, że jego siły zaatakowały w ostatnich dniach łącznie trzy statki.

Jak podał w sobotę za agencją Reutera portal Marine Traffic, Ansarullah wziął odpowiedzialność za atak na trzy statki, a mianowicie Yannis, Essex i MSC Alexandra. Rzecznik jemeńskiego ruchu szyitów-zajdytów kontrolujących stolicę Jemenu, Jahja Sari złożył takie oświadczenie w piątek. Jednak nie skonkretyzował on przebiegu ataków.

Jednak Dowództwo Centralne Sił Zbrojnych USA w swoim komunikacie prasowym z piątku 24 maja stwierdziło, że Huti wystrzelili w przestrzeń Morza Czerwonego dwie przeciwokrętowe rakiety balistyczne. Nie zgłoszono jednak żadnych obrażeń ani uszkodzeń na żadnym statku handlowym.

Niemalże każdego dnia na odcinku polsko-białoruskiej granicy dochodzi do ataków na polskie służby. Osoby znajdujące się po białoruskiej stronie nie tylko rzucają w funkcjonariuszy i żołnierzy kamieniami. Coraz częściej strzelają z procy.

Wzrasta liczba agresywnych zachowań ze strony migrantów znajdujących się po drugiej stronie zapory - informuje Straż Graniczna. Cudzoziemcy kamieniami, gałęziami, gazem pieprzowym, palącymi się konarami czy nawet środkami pirotechnicznymi atakują polskie patrole oraz pojazdy Straży Granicznej.W wyniku tych działań ucierpiało kilku funkcjonariuszy Straży Granicznej oraz żołnierzy Wojska Polskiego. Doszło do zniszczeń pojazdów służbowych.

Coraz częściej zdarzają się sytuacje strzelania do polskich patroli z procy. Ostatnie z nich miało miejsce w rejonie służbowej odpowiedzialności Placówki SG w Dubiczach Cerkiewnych.

Nacjonalizmów ukraińskiej flagi Ukraińców

Ukraina i Polska rozpoczynają rozmowy dotyczące dwustronnego porozumienia o gwarancjach bezpieczeństwa – poinformował piątek przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefanczuk po rozmowach z marszałek Senatu Małgorzatą Kidawą-Błońską. Przebywa ona obecnie z roboczą wizytą w Kijowie.

"Dzisiaj jest bardzo ważny dzień w historii naszych stosunków, ponieważ dziś rozpoczynamy oficjalne negocjacje w sprawie tekstu umowy o gwarancjach bezpieczeństwa między Ukrainą a Polską" – powiedział ukraiński polityk.

Według Stefanczuka obu stronom zależy na tym, żeby "to porozumienie było jak najbardziej ambitne".

MSZ Izraela liczy na ukaranie organizatorów Marszu Niepodległości

Adam Bodnar wznowił postępowanie przeciwko Marszowi Niepodległości z 2017 roku dotyczące „propagowania ustroju totalitarnego”. Z uwagi na brak wykrycia sprawców, prokuratura umorzyła śledztwo. Teraz, aż 7 lat później, po mianowaniu Bodnara na Ministra Sprawiedliwości, postępowanie wznowiono. Władze stowarzyszenia w związku z tymi oskarżeniami wydały publiczne oświadczenie.

Adam Bodnar wznowił swoje oskarżenie wniesione przeciwko Marszowi Niepodległości z 14 listopada 2017 roku, kiedy pełnił funkcję Rzecznika Praw Obywatelskich. Stowarzyszenie, broniąc dobrego imienia swojej organizacji, wydało 20 maja br. specjalne oświadczenie.

"Prokuratura badała, czy podczas Marszu Niepodległości w 2017 roku doszło do propagowania przez organizatora i uczestników zgromadzenia ustroju totalitarnego. Z uwagi na to, że nie wykryto sprawców rzekomego propagowania takiego ustroju – oraz co istotniejsze – prokuratura doszła do przekonania, że czyny nie zawierają znamion przestępstwa, 20 grudnia 2019 r. postępowanie umorzono" - podkreślają władze Stowarzyszenia Marsz Niepodległości.

Tajwan uruchomił w czwartek odrzutowce i postawił w stan pogotowia jednostki rakietowe, morskie i lądowe w związku z chińskimi ćwiczeniami wojskowymi przeprowadzanymi wokół wyspy. (more…)

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 0 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
0%