Niemcy wypłacą jednorazowo 2,5 tys. euro osobom, które przed II WŚ jako dzieci zostały ewakuowane z III Rzeszy do Wielkiej Brytanii – podaje brytyjska gazeta. W 2019 roku za pośrednictwem Konferencji Roszczeniowej do ponad 60 tys. ocalonych z Holokaustu ma trafić 350 mln dol. Sprawę nagłośnił poseł PiS, Arkadiusz Mularczyk.

Poseł PiS Arkadiusz Mularczyk, szef parlamentarnego zespołu ds. reparacji wojennych zwrócił uwagę, że temat reparacji wojennych, zdaniem szefa MSZ Niemiec Heiko Maasa jest zamknięty, nie dla wszystkich ma taki status. Powołuje się na doniesienia brytyjskiej prasy, według których Konferencja Roszczeniowa (Claims Conference) tylko w 2019 roku ma przekazać 350 milionów dolarów dla ponad 63 tys. Żydów ocalałych z Holokaustu, za zgodą niemieckiego rządu.

Przeczytaj: Mularczyk (PiS) o reparacjach od Niemiec: można mówić o kwocie 850 mld dolarów

Brytyjski „Daily Mail” opisuje konkretny przypadek wynegocjowania przez nowojorską Konferencja Roszczeń Żydowskich wypłaty po 2,5 tys. euro dla dzieci, głównie żydowskich, ewakuowanych z Niemiec do Wielkiej Brytanii przed rozpoczęciem II wojny światowej w ramach tzw. Kindertransportu. Ma to być zadośćuczynienie za ich cierpienia i jednorazowa wypłata odszkodowania przez Niemcy, na co wyraził zgodę niemiecki rząd. Najwyraźniej konkretne negocjacje w tym przypadku odniosły skutek.

Przypuszcza się, że obecnie spośród 10 tys. ewakuowanych dzieci żyje jeszcze około tysiąca osób. W tamtym czasie zakładano, że ich emigracja będzie jedynie tymczasowa, jednak wiele dzieci zostało obywatelami brytyjskimi lub wyemigrowało do Izraela, USA czy Kanady. W latach 50. XX wieku część z nich otrzymała niewielkie kwoty, ale według Konferencji Roszczeniowe to nie uniemożliwia im otrzymania nowego świadczenia.

„Daily Mail” pisze, że od 1952 roku niemiecki rząd wypłacił ponad 80 mld dolarów konkretnym osobom w ramach zadośćuczynienia za cierpienia i straty z powodu prześladowania przez niemieckich nazistów. „W 2019 roku Konferencja Roszczeniowa przekaże około 350 mln dolarów na bezpośrednie rekompensaty dla ponad 60 tys. ocalonych z 83 krajów” – pisze gazeta powołując się na tę organizację. Ponadto, przeznaczy ona około 550 mln dolarów w formie grantów dla agencji pomocy społecznej, które zajmują się ocalonymi z Holokaustu.

Czytaj także: Namibia negocjuje reparacje od Niemiec

Dailymail.co.uk / twitter / magnapolonia.pl / Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Willgraf
    Willgraf :

    obywateli Polskich wyznania mojzeszowego zginęło lub zostało zamordowanych 1,2-1,5 miliona w Polsce -takie sa prawdziwe dane ,które takze podaje Izrael – – a POLAKÓW zginęło od 5-7 milionów – zatem KOGO DOTKNĄŁ mocniej holokaust żydów czy Słowian ?!!!