Poseł Arkadiusz Mularczyk, który przewodniczy przewodniczy parlamentarnemu zespołowi zajmującemu się kwestią odszkodowań wojennych od Niemiec oszacował ich wysokość. Podał też, kiedy powinien on zakończyć prace.

W piątek poseł klubu PiS Arkadiusz Mularczyk mówił na antenie Polsat News o kwestii reparacji wojennych od Niemiec, które należałyby się Polsce.  Zaznaczył, że mowa jest o „bardzo dużych, ale uzasadnionych kwotach odszkodowań”. Miałyby one należeć się Polsce za zbrodnie wojenne, zniszczone miasta i wioski czy utracony potencjał demograficzny naszego kraju.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

– Mówimy o dużych kwotach, dlatego Niemcy prowadzą politykę kwestionującą jakiekolwiek roszczenia i prowadzą tę politykę na całym świecie – przekonywał Mularczyk.  Zaznacza, że po II wojnie światowej kwestia odszkodowań od Niemiec nie została uregulowana.

Poseł, który przewodniczy parlamentarnemu zespołowi zajmującemu się tym zagadnieniem powiedział, że zespół ten będzie chciał przedstawić zaktualizowany raport o stratach wojennych w tym roku. Obecnie opracowywany jest tzw. raport powojenny. Jak szacuje, jego przygotowanie potrwa kilka miesięcy. Wyraził jednak przekonanie, że w tym roku raport będzie gotów. Zespół ma również wypracować rekomendacje, co do dalszych „działań politycznych i prawnych” w celu uzyskania odszkodowań. W czwartek w Sejmie odbyło się pierwsze posiedzenie zespołu, powołanego z inicjatywy PiS pod koniec września ub. roku.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Mularczyk, odnosząc się do szacunkowych kwot reparacji dla Polski oświadczył, że mogą one być ogromne:

– Jeśli zwaloryzujemy, zaktualizujemy ten raport powojenny, to przeliczając według wartości np. dolara to mówimy o kwocie 850 mld dolarów, ale my chcemy ten raport powojenny zaktualizować.

Czytaj także: Biuro Analiz Sejmowych: Polsce należy się odszkodowanie od Niemiec

Na pytanie, dlaczego Polska nie stara się o odszkodowania ze strony Rosji poseł odpowiedział, że kwestia reparacji od Niemiec jest bardziej realna niż w przypadku Rosji, która jak podkreślił łamie prawa międzynarodowe. Dodał, że Polska zgodnie z traktatem poczdamskim miała otrzymać reparacje od Niemiec za pośrednictwem ZSRR, które jednak nigdy do nas nie dotarły. Z opinii zespołu naukowców Bundestagu wynika, że polskie roszczenia są bezzasadne.

Przeczytaj: Niemiecki rząd wypłaci algierskim Żydom odszkodowania za działania Francji

Wpolityce.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz