Ukraińskim dyplomatom nie spodobały się słowa Cyryla o „wojnie domowej” na Ukrainie.

Ambasada Ukrainy w Bułgarii jest oburzona wypowiedziami patriarchy Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego Cyryla w jednym z programów bułgarskiej telewizji publicznej. Jak wynika z komunikatu zamieszczonego na stronie ambasady, słowa Cyryla uznano za „antyukraińskie”.

Twierdzenia Patriarchy o „wojnie domowej” na Donbasie traktujemy jak aktyukraińską prowokację – stwierdziła ambasada. Ukraińcy dyplomaci powołują się przy tym na rezolucje ZO ONZ, w których nazwano Rosję „państwem-okupantem”.

W oświadczeniu napisano również, iż zdaniem ambasady „demokratyczna wspólnota międzynarodowa nie ma żadnych wątpliwości, że okupacja części Donbasu została zainicjowana i przeprowadzona wyłącznie przez Federację Rosyjską, która aktywnie podżega i wszelkimi sposobami wspiera bezprawne formacje terrorystyczne bojowników”. Rosji zarzucono także niewypełnianie porozumień mińskich.

Ambasada Ukrainy w Bułgarii wyraża żal w związku z tym, że bułgarska telewizja publiczna została wykorzystana przez kierownictwo RKP jako trybuna dla szerzenia otwarcie antyukraińskich oświadczeń zsynchronizowanych z oficjalnym stanowiskiem Kremla. – napisano w komentarzu.

CZYTAJ TAKŻE: Wielki Zjazd Bułgarów w centrum Ukrainy

Kresy.pl / mfa.gov.ua

8 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. jwu
  jwu :

  Banderowscy „HIPOKRYCI”.Buhahahahahahahaaaa!!!!!! Na Ukrainie nie ma wojny domowej,tylko jest inwazja i okupacja dokonana przez Rosję.Podobnie jak na Wołyniu i Małopolsce wschodniej nie było ludobójstwa ,tylko wojna Polsko-ukraińska.Obłudne CHACHLE plemię.

  • jwu
   jwu :

   @tagore A co zdziałaliby Albańczycy z Kosowa ,bez wsparcia NATO i USA ? W przypadku Donbasu ,to ruscy pomagają swoim rodakom,którzy Ukraińcami zostali w 1991 roku.Gdyby nie ich pomoc ,to Donbas pływałby we krwi jak Wołyń ,czy Małopolska wschodnia.A cofając się w czasie ,to Polska również pomagała powstańcom śląskim.

 2. dls Maverick
  dls Maverick :

  …przepraszam, taki wschodnio- slowianski papiez. Zatem to co on powie, podobnie jak Franciszek w/s religii, natychmiast bedzie oglaszane w lokalnych Kosciolach. Wojna domowa na Ukrainie jest, 2 nowe Republiki: Doniecka oraz Luganska walczy z rezimem kijowskim Paraszenki, krola czekolady i Majdana.