Francja Vichy prześladowała algierskich Żydów – Niemcy wypłacą za to odszkodowania.

Niemiecki rząd uznał roszczenia finansowe tysięcy algierskich Żydów z tytułu prześladowań w latach II wojny światowej – podała w poniedziałek agencja dpa powołując się na oświadczenie Konferencji ds. Żydowskich Roszczeń Materialnych wobec Niemiec, organizacji reprezentującej poszkodowanych.

Jak podano, Żydzi mieszkający od lipca 1940 roku do listopada 1942 roku w Algierii będącej francuską kolonią i spełniający określone kryteria, otrzymają po 2556 euro odszkodowania. Według dpa na świecie, głównie we Francji, żyje około 25 tys. algierskich Żydów, którzy przeżyli Holokaust.

To jest mocno spóźnione uznanie [roszczeń] dużej grupy Żydów z Algierii, którzy zostali poddani antyżydowskim działaniom przez sojuszników nazistów takich jak reżim Vichy. – powiedział wiceprzewodniczący Konferencji Greg Schneider.

Jeszcze w tym miesiącu w Paryżu zostanie otwarta placówka, w której osoby ubiegające się o odszkodowanie będą otrzymywały pomoc w wypełnianiu wniosków. Placówka otworzy także filie w całej Francji.

Jak pisze dpa, według muzeum Yad Vashem Francja Vichy konfiskowała żydowskie mienie i wprowadziła ograniczenia w zatrudnianiu Żydów. Pochodzący z Algierii żołnierze narodowości żydowskiej byli umieszczani w obozach pracy przymusowej.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Rzecznik rządu Niemiec: kwestia reparacji wojennych jest zamknięta

Kresy.pl / dpa
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz