Rosyjskie MSZ wydało oświadczenie w poniedziałek, w którym informuje m.in o stanie swojego strategicznego arsenału, zgodnie z wymogami traktatu New START.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji poinformowało, że Moskwa potwierdza swoje zdecydowane przywiązanie do traktatu New START (Treaty between the United States of America and the Russian Federation on Measures for the Further Reduction and Limitation of Strategic Offensive Arms). Traktat wszedł w życie 5 lutego 2011. Stany Zjednoczone i Rosja zobowiązały się do ograniczenia liczby swoich głowic nuklearnych dla rozmieszczonych pocisków ICBM i SLBM do łącznie 1550 sztuk.

„Rosja potwierdza swoje zobowiązania zgodnie z traktatem New START. Rosja zwraca się do Stanów Zjednoczonych z usilnym apelem o kontynuowanie konstruktywnego poszukiwania wzajemnie akceptowalnych rozwiązań w rozwiązywaniu problemów związanych z przekształcaniem i wykluczaniem strategicznych broni ofensywnych” – napisano w oświadczeniu rosyjskiego resortu spraw zagranicznych.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Poinformowano, że Rosja w niedalekiej przyszłości przekaże Stanom Zjednoczonym oficjalną notyfikację potwierdzającą, że Moskwa wypełnia zobowiązania wynikające z traktatu dotyczącego środków na rzecz dalszej redukcji i ograniczania strategicznych broni ofensywnych.

„Na dzień 5 lutego 2018 r. nasz łączny potencjał przedstawia się następująco: 527 międzykontynentalnych pocisków balistycznych, umieszczonych na okrętach podwodnych i ciężkich bombowcach; 1 444 głowic na międzykontynentalnych pociskach balistycznych, umieszczonych na pociskach na okrętach podwodnych i na ciężkich bombowcach; 779 rozlokowanych wyrzutni pocisków balistycznych, na okrętach podwodnych oraz rozmieszczonych na ciężkich bombowcach” – informuje rosyjski MSZ.

W oświadczeniu zaznaczono również, że Moskwa nie ma zastrzeżeń co do wypełniania zobowiązań wynikających z New START przez Stany Zjednoczone.

„Jednocześnie zwracamy uwagę, że deklarowane osiągnięcie parametrów START przez Stany Zjednoczone jest wynikiem nie tylko rzeczywistych redukcji broni, ale także zamiany niektórych wyrzutni i ciężkich bombowców B-52H, przeprowadzonych w sposób, który nie pozostawia żadnych szans dla Rosji na zweryfikowanie, czy ta strategiczna broń została przekształcona w sposób wykluczający użycie pocisków Trident-II z okrętów podwodnych i broni jądrowej ciężkich bombowców” – napisano w oświadczeniu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Szef rosyjskiego wywiadu zagranicznego odbył rozmowy w Waszyngtonie

Kresy.pl / TASS
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz