Dwunastoletnia kadencja Benjamina Netanjahu jako premiera Izraela zakończyła się w niedzielę, kiedy parlament zatwierdził nowy rząd pod przewodnictwem Naftalego Bennetta.

W niedzielę Kneset zatwierdził nowy rząd pod przywództwem Naftalego Bennetta – informuje agencja „Reuters”. Oznacza to odsunięcie od władzy Benjamina Netanjahu, który rządził Izraelem od 12 lat.

Bennett jest szefem nacjonalistycznej partii Jamina. To pierwszy ortodoksyjny i noszący jarmułkę szefem rządu Izraela. Jesz Atid Jair Lapid, który wywodzi się z centroprawicowego ugrupowania, będzie do września 2023 roku ministrem spraw zagranicznych. Ma następnie zastąpić Bennetta na stanowisku premiera.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W koalicji znalazło się osiem partii – prawicowych, centrowych i lewicowych. Po raz pierwszy w historii Izraela w koalicji znalazło się ugrupowanie reprezentujące mniejszość arabską, która stanowi ponad 20 proc. ludności. Większość z nich reprezentuje zupełnie różne kierunki ideologiczne. Wszystkie odmówiły przyłączenia się do gabinetu kierowanego przez Netanjahu, który był najdłużej urzędującym premierem Izraela.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że w lutym ubiegłego roku Naftali Bennett, jako minister obrony Izraela, zapowiedział nasilenie działań izraelskich sił zbrojnych na terytorium Syrii przeciw operującym tam oddziałom irańskim.

Zobacz także: Sukces Hamasu i porażka Izraela. To bilans ostatniej konfrontacji

reuters.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz