W Izraelu trwają wybory parlamentarne do Knesetu. Premier Benjamin Netanjahu stara się o kolejną kadencję. Jego głównym oponentem jest lider centrolewicy, były szef izraelskiego sztabu generalnego Benny Gantz.

Podczas odbywających się we wtorek wyborów porządku pilnuje około 17 tysięcy funkcjonariuszy policji, straży granicznej i wolontariuszy, w całym kraju. Głosowanie ma potrwać do godz. 22:00, czyli 21:00 czasu w Polsce.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

W poniedziałek izraelskie władze ogłosiły, że od północy ze względów bezpieczeństwa wojsko zamyka do środy wszystkie przejścia graniczne z terytoriami okupowanymi, czyli Strefą Gazy i Zachodnim Brzegiem Jordanu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
 

Łącznie uprawnionych do głosowania jest 6,3 mln Izraelczyków na 8,6 mln mieszkańców kraju. W tym roku, wybory do parlamentu są są postrzegane jako plebiscyt odnośnie dalszego przywództwa lidera prawicowego Likudu, Benjamina Netanjahu, który rządzi Izraelem od 10 lat. Jego największym rywalem, nazywanym, wręcz ,anty-Netanjahu”, jest gen. Benny Gantz, w latach 2011-2015 szef sztabu generalnego. Stoi on na czele utworzonego przed wyborami centrolewicowego sojuszu Niebiesko – Białych.

Sondaże przedwyborcze dawały większe szanse na uzyskanie większości przez partię Netanjahu, z poparciem partii określanych jako prawicowe, skrajnie prawicowe i ortodoksyjne. Z kolei centrolewicowa koalicja Niebiesko – Białych co prawda wyprzedzała Likud w niektórych sondażach i może liczyć na poparcie ugrupowań lewicowych czy centrolewicowych, ale do uzyskania większości konieczne byłoby porozumienie z którąś z partii prawicowych.

Należy zaznaczyć, że w Izraelu misję sformowania rządu prezydent powierza niekoniecznie zwycięzcy wyborów, lecz temu, kto spośród 120 deputowanych Knesetu jest w stanie stworzyć większościową koalicję, liczącą co najmniej 61 parlamentarzystów. Członkowie Knesetu wybierani są na cztery lata według ordynacji proporcjonalnej, przy czym cały kraj stanowi jeden okręg wyborczy. Ponadto, w Izraelu głosuje się nie na poszczególnych kandydatów, ale ogólnie na partie. Otrzymują one miejsca w Knesecie odpowiednio do odsetka otrzymanych głosów. Próg wyborczy wynosi 3,25 proc. i daje 4 mandaty.

Kandydat wyznaczony na prezydenta ma 28 dni na sformowanie rządu. Termin ten można przedłużyć o 2 tygodnie. W razie niepowiedzenia, powierza misję tworzenia koalicji rządzącej komuś innemu.

Pierwszych wyników exit poll powinny zostać podane po zamknięciu punktów do głosowania, a około 23:00 czasu miejscowego izraelska Centralna Komisja Wyborcza najpewniej poda częściowe wyniki. Wstępne całościowe wyniki miałyby być znane w środę rano.

Przypomnijmy, że tuż przed wyborami parlamentarnymi w Izraelu, premier Netanjahu udał się z oficjalną wizytą do Moskwy, na rozmowy z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Wczoraj prezydent USA Donald Trump ogłosił, że Stany Zjednoczone uznały irański Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej za organizację terrorystyczną. Według premiera Izraela, zrobił tak na jego prośbę. Szef irańskiej dyplomacji Javad Zarif komentując całą sprawę uznał decyzję USA za jeszcze jeden „prezent przedwyborczy” wobec obecnego premiera Izraela. Wcześniej w takich duchu komentowano też uznanie przez USA Wzgórz Golan za część izraelskiego terytorium.

PAP / RIRM / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz