Isajew: polski rząd wyspecjalizował się w mówieniu o „Polocauście”

Zdaniem Igora Isajewa, kontrowersyjnego ukraińskiego dziennikarza i działacza liberalno-lewicowej opozycji w Polsce, polski rząd „wyspecjalizował się” w mówieniu o „Polocauście”, a także dehumanizuje Ukraińców w Polsce. W ten sposób zareagował na słowa ministra rolnictwa, że za pojawienie się ASF w Lubuskiem mogą odpowiadać imigranci z Ukrainy. Wcześniej z dumą fotografował się z szefem Związku Ukraińców przy obiekcie ku czci UPA w Werchratej.

Jak pisaliśmy, minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski powiązał ostatnio pojawienie się ASF na zachodzie Polski, w woj. lubuskim, z napływem migrantów zarobkowych z Ukrainy.

– Na Ukrainie nie walczy się z ASF, cały kraj jest zakażony – mówił minister na antenie Radia Wnet. – W Lubuskiem pracuje ok. 40 tys. Ukraińców w rolnictwie. Bardzo możliwe, że to oni sprowadzili wirusa – powiedział Ardanowski. Powołał się na przykład z Czech, gdzie udowodniono, że chorobę tę przynieśli z sobą migranci z Ukrainy. Zwracał w tym kontekście uwagę, że Ukraińcy przywożą z sobą do Polski m.in. wędliny i mięso.

Na wypowiedź ministra Ardanowskiego zwrócił uwagę Igor Isajew – kontrowersyjny ukraiński dziennikarz i działacz liberalno-lewicowej opozycji w Polsce oraz zadeklarowany homoseksualista, a także główny redaktor portalu dla Ukraińców w Polsce PROstir.pl, dotowanego przez polski rząd.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraiński dziennikarz porównywał Polaków do zwierząt. Dostał od rządu PiS 40 tys. zł na portal dla Ukraińców w Polsce

„W Polsce po raz kolejny wysoki urzędnik wrzuca niedwuznaczną aluzję, że bycie Ukrainką czy Ukraińcem może oznaczać “zarazę”” – napisał we wtorek na Facebooku Isajew, komentując wypowiedź szefa resortu rolnictwa.

„Wcześniej to była odra” – dodał, twierdząc, że „sytuacja ze szczepieniami w Ukrainie znacząco się poprawiła”, a to na Białorusi działa „przestarzały sowiecki system” szczepień. Przypomnijmy, że od połowy 2017 roku na Ukrainie szaleje odra, na którą od tego czasu zachorowało tam 115 tys. ludzi, z których 41 zmarło. Wyraźny wzrost zachorowań na tę chorobę odnotowano również w Polsce, przy czym liczby te są znacznie niższe. Od 1 stycznia do 15 sierpnia br. zanotowano w Polsce 1358 przypadków odry, podczas gdy w tym samym okresie zeszłego roku stwierdzono 103 przypadki. Zwracano uwagę, że w szeregu przypadków pojawianie się ognisk tej choroby miało związek z imigrantami zarobkowymi z Ukrainy.

Czytaj także: Władze w Kijowie rozważą, czy ogłosić na Ukrainie epidemię odry

„(…) w polskim dyskursie publicznym Ukraińcy są źródłem odry większym niż rodzimi antyszczepionkowcy. Teraz stajemy się przyczyną choroby, na którą człowiek nawet nie zachoruje” – napisał ukraiński działacz.

„Czy ten rząd, który wyspecjalizował się w mówieniu o “Polocauście”, zna jakiekolwiek granice dehumanizacji?” – pyta Isajew, wyraźnie nawiązując do ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej, dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów.

Zobacz: Igor Isajew: w Białymstoku czułem się bardziej zagrożony niż na Majdanie lub na „imprezach”Azowa

Kim jest Isajew?

O kolejnych kontrowersyjnych działaniach Isajewa, stale promowanego w mediach głównego nurtu, informowaliśmy przy licznych okazjach. W sierpniu 2016 r. na łamach „Europejskiej Prawdy” pisał on w kontekście uchwały wołyńskiej przyjętej przez Sejm oraz udziału prezydenta Andrzeja Dudy w uroczystych obchodach 25-lecia niepodległości Ukrainy, że „Warszawa przestraszyła się tego, co uczyniła wobec Ukraińców”, a „Prezydent Duda jedzie do Kijowa zaleczyć rany”. Dziennikarz stawiał tezę, że polskie władze wystraszyły się konsekwencji swoich ostatnich działań w odniesieniu do Ukrainy – przede wszystkim miał na myśli właśnie uchwałę Sejmu, która uznała rzeź wołyńską za ludobójstwo. Zaznacza, że na Ukrainie negatywnie zareagowały na nią nawet „najbardziej polonofilskie środowiska”, zaś sama zapowiedź przyjazdu Dudy padła już po przyjęciu uchwały, a sam prezydent został zmuszony do pojednawczego działania względem Kijowa.

Z kolei w komentarzu dla ukraińskiej stacji Hromadske Isajew m.in. krytykował politykę Polski ws. ludobójstwa na Wołyniu. Jego zdaniem Polacy kreują ofiary ludobójstwa na męczenników, zaś polskie postulaty dotyczące ich upamiętnienia uważa za przejaw ukrainofobii. Według Isajewa strona polska w kwestii Wołynia dopuszcza się manipulacji. Isajew występował także w ukraińskich mediach jako dziennikarz Redakcji Ukraińskiej Polskiego Radia.

W Wigilię 2016 r. opublikował głośny wpis, w którym porównał Polaków do zwierząt. – Wesołych świąt dla Polaków, którzy dzisiaj obchodzą Wigilię. Dziękuję za milczenie części z was w tym roku. Wiecie, powiadają, że w Boże Narodzenie nawet zwierzęta zaczynają mówić. Umiejętności mówić i rozmawiać wam wszystkim życzę – napisał Isajew (pis. oryg. – red.), zamieszczając link do artykułu na łamach „Ukraińskiej Prawdy” ws. odebrania rządowej dotacji jego portalowi.

Aż do końca 2016 r. prowadzony przez Isajewa portal Prostir.pl finansowany był z pieniędzy polskiego podatnika. Otrzymał z budżetu blisko 100 tys. zł. W reakcji na odebranie dotacji Isajew zaczął krytykować decyzje polskich władz, m.in. na Facebooku. W jednym z wpisów ironicznie stwierdził, że odebrano mu ją „za aktywną postawę obywatelską w 2016 roku, w tym za udział w dyskusji o „wołyńskim ludobójstwie” [zapis oryg. – red.] i współpracę z ukraińskimi mediami”. Podkreślał też, że jego portal zyskał popularność na Ukrainie „poprzez naświetlanie ‘dyskusji wołyńskiej’ i napiętej sytuacji w Przemyślu”. Ubolewał też, że polskie MSW „niszczy” jego zespół. On sam zapowiada, że może dalej prowadzić prostir.pl „nawet bez pieniędzy”.

W kolejnym roku Isajew mocno zaangażował się w działania wymierzone w obecny rząd. W lipcu 2017 r. w swoim poście w serwisie facebook opublikował zdjęcie przygotowanych przez siebie przypinek z wulgarnym antypisowskim napisem. Znaczki głosiły „PiS ПНХ”. Druga część jest skrótowcem z języka rosyjskiego oznaczającym sformułowanie „idź w ch*j”. Isajew w komentarzu pod swoim postem tłumaczył, że powodem stworzenia wulgarnych przypinek było pragnienie, aby poszerzać ukraińską soft power w świat. Protesty, i to ze skutkiem – to jest to zjawisko (w tym, popkultury), z którego Ukraina w regionie zasłynęła. Pomimo takiej postawy kilka miesięcy później rząd PiS ponownie przyznał fundusze na prowadzony przez niego portal – tym razem 40 tys. złotych .

Dziennikarz wielokrotnie skarżył się na „hejt” jaki miał się wylać na jego osobę na prawicowych mediach. Skarżył się m.in. w stale promujących go mediach głównego nurtu, m.in. na łamach portalu TVN24. Jego zdaniem prawicowe media nie rozróżniały słów i metafor i zaczęły szukać wrogów ojczyzny.

W marcu 2018 roku Isajew zamieścił na swoim profilu na portalu Facebook nagranie wideo i zdjęcia z warszawskiego marszu ku czci żołnierzy wyklętych, prawdopodobnie zrobione w Alejach Ujazdowskich. „Pod polskim MSZ i kilkoma ambasadami, w tym Ukrainy, maszerują teraz ludzie, których hasła i symbolika nawołuje do totalitarnej ideologii faszystowskiej oraz nienawiści. Policja zatrzymała mnie i wiele osób za to, że blokowaliśmy „legalną demonstrację“ faszystów” – opisywał marsz Isajew.

„W związku z tym, oraz biorąc pod uwagę fakt, że od dzisiaj obowiązuje nowelizacja ustawy o IPN, publicznie oświadczam, że Państwo Polskie oraz Naród Polski są współodpowiedzialni za zbrodnie III Rzeszy Niemieckiej, bo do dzisiaj hołubią tych, którzy naśladują ideologię faszystowską; bo do dzisiaj w propagowaniu ideologii totalitarnej jest mocne odwołanie się do pojęcia „naród” i „Polacy”; bo do dzisiaj polskie organizacje faszystowskie skromnie nazywają się >>narodowymi<<” – obwieszczał Isajew. Nie ukrywa przy tym, że jego wpis jest świadomą prowokacją – „W ten sposób świadomie naruszam art. 55a nowej ustawy o IPN. I chyba moi uważni czytelnicy już wiedzą, gdzie to mają zgłosić”.

W kwietniu 2018 Isajew utracił akredytację w polskim MSZ. Dzisiaj w MSZ pani Magdalena Borysewicz wydała mi pismo z odmową przedłużenia akredytacji, powtarzając, że jest to decyzja dyrektora biura prasowego Artura Lomparta, a więcej ona nic nie wie. – opisywał na Facebooku odpowiedź, którą otrzymał z MSZ na jego monity w sprawie przedłużenia akredytacji. Ukrainiec narzekał, że teraz będzie pracowało się mu ciężej, ponieważ „PiS (i nie tylko) nie otwiera drzwi na legitymacje zagraniczne”. Twierdził, że akredytacja polskiego MSZ otwierała mu „te nieliczne, które jeszcze były otwarte” – w tym kontekście przypomniał, że „na niejasnych podstawach” otrzymał zakaz wstępu do Sejmu.  Dziennikarz zakończył swój post dwuznaczną zapowiedzią skierowaną do kierownictwa MSZ: „jak będą po raz kolejny narzekać, że Polskę za granicą albo nie słyszą, albo źle rozumieją, to niech mają pretensje do siebie.”

Isajew nawoływał też do usunięcia słowa „honor” z nowych polskich paszportów. Jak argumentował, słowo to razi ukraińską wrażliwość. Zdaniem Isajewa „honor” powinien zniknąć z polskich paszportów, gdyż w języku ukraińskim, jego zdaniem, ma on pejoratywne zabarwienie. Twierdził też, że to sami Polacy są odpowiedzialni za pejoratywne skojarzenia ze słowem honor, występujące rzekomo w języku ukraińskim.

Podczas ostatnich wyborów parlamentarnych Isajew zaangażował się w kampanię niezwykle kontrowersyjnego lidera “Obywateli RP” Pawła Kasprzaka, znanego ze skrajnie lewackich i radykalnie prounijnych wypowiedzi i działań.

Na początku listopada Isajew wspólnie z grupą polskich i ukraińskich działaczy odwiedził Werchratę na Podkarpaciu, gdzie kilka lat temu doszło do zniszczenia dwóch obiektów ku czci UPA. W miejscu jednego ze zniszczonych pomników postawili „kozacki krzyż” z tryzubem. Ponadto polska część tej grupy, w skład której wchodzili w rzeczywistości głównie działacze mniejszości ukraińskiej, wezwała do odnowienia nie tylko zniszczonych mogił, ale także pomników UPA w Polsce. Uczyniono to odwiedzając pobliską górę Monastyr, gdzie znajduje się zbiorowy grób kilkudziesięciu członków OUN-UPA zabitych w 1945 roku przez NKWD. Obecny był tam także Isajew, który sfotografował się przy obiekcie ku czci UPA wspólnie z szefem Związku Ukraińców w Polsce, Piotrem Tymą.

Czytaj także: Danuta Kuroń przy obiekcie ku czci UPA na Podkarpaciu: te ziemie były ukraińskie

Facebook / Kresy.pl

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Poznaniak74
    Poznaniak74 :

    No cóż, poruszono temat świń no to JEDNA z nich postanowiła zabrać głos…
    Ps. S swoja drogą jakie “piękne ukraińskie” nazwisko ISAJEW i jeszcze taki “homo postsovieticus” ma czelność wyzywac innych od “kacapów”, “ordyńców” itp…

  2. tagore
    tagore :

    Życie za pieniądze polskiego podatnika mu służy, nie widzę sensu w tolerowaniu wybielacza ukraińskiego nazizmu i autora świadomie prowokującego wrogość pomiędzy Polakami i Ukraińcami. Nic nowego ,nienawiść do sąsiadów ma umocnić ukraińską nację.
    Powiela działania przedwojennego OUN.

  3. jaro7
    jaro7 :

    Ciekawe jest że prokuratura nie rusza go za jego antypolskie wypociny ba nawet z nim współpracuje w ściganiu Polaków którzy o tym piszą.To jest kuriozum,będę rozmawiał niedługo na temat tej współpracy z posłem partii rządzącej.

  4. gutek
    gutek :

    mało że pedał (taki od roweru żeby nie było), ma rosyjskie nazwisko, uważa się za Ukraińca, a jest jakimś dziwnym działaczem w Polsce.. To już diagnoza taka od psychiatry proszę państwa

  5. Tutejszym
    Tutejszym :

    Może ktoś mi wreszcie wyjaśni, kto i kiedy nadał polskie obywatelstwo panu Isajewowi.
    Jaka była motywacja osób które za tym faktem stały.
    Nie chcę i nie mogę z pewnych przyczyn dyskutować na ten temat.
    Bardzo proszę o podanie suchych faktów, gdzie mogę je uzyskać?