Kontrowersyjny ukraiński dziennikarz pozbawiony akredytacji MSZ

Deklarujący się jako przeciwnik PiS ukraiński dziennikarz nie będzie mógł posługiwać się tytułem  „korespondent zagraniczny akredytowany przy MSZ”.

Ukraiński dziennikarz pracujący w Polsce Igor Isajew stracił akredytację korespondenta zagranicznego wydawaną przez polskie MSZ. Isajew poinformował o tym na Facebooku.Dzisiaj w MSZ pani Magdalena Borysewicz wydała mi pismo z odmową przedłużenia akredytacji, powtarzając, że jest to decyzja dyrektora biura prasowego Artura Lomparta, a więcej ona nic nie wie. – opisuje Isajew odpowiedź, którą otrzymał z MSZ na jego monity w sprawie przedłużenia akredytacji.

Ukrainiec narzeka, że teraz będzie pracowało się mu ciężej, ponieważ „PiS (i nie tylko) nie otwiera drzwi na legitymacje zagraniczne”. Twierdzi, że akredytacja polskiego MSZ otwierała mu „te nieliczne, które jeszcze były otwarte” – w tym kontekście przypomniał, że „na niejasnych podstawach” otrzymał zakaz wstępu do Sejmu.

Dziennikarz zakończył swój post na Facebooku dwuznaczną zapowiedzią skierowaną do kierownictwa MSZ: „jak będą po raz kolejny narzekać, że Polskę za granicą albo nie słyszą, albo źle rozumieją, to niech mają pretensje do siebie.”

Przypomnijmy, że w 2016 roku MSW odebrało kierowanemu przez Isajewa portalowi dla Ukraińców w Polsce PROstir.pl dotację. Wcześniej portal ten, którego redaktor naczelny krytykował przyjęcie uchwały o ludobójstwie na Wołyniu jako przejaw ukrainofobii, otrzymał z budżetu blisko 100 tys. zł. W reakcji na odebranie dotacji Isajew na łamach ukraińskich mediów twierdził m.in., że Ukraińcy w Polsce stają się nieogłoszonymi wrogami, a na Facebooku porównywał Polaków do zwierząt.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W ubiegłym roku Isajew zaangażował się antyrządowe protesty Komitetu Obrony Demokracji. Wykonał nawet wulgarne i skierowane w stronę Prawa i Sprawiedliwości przypinki z hasłem „PiS ПНХ” (PiS idź w ch*j). Jak tłumaczył, chciał „poszerzać ukraińską soft power w świat. Protesty, i to ze skutkiem – to jest to zjawisko (w tym, popkultury), z którego Ukraina w regionie zasłynęła.”

Po wejściu w życie nowelizacji ustawy o IPN Isajew zamieścił w sieci prowokacyjny wpis w którym świadomie złamał nowo wprowadzone przepisy. Nawiązując do zatrzymania go przez policję, gdy blokował marsz ku czci Żołnierzy Wyklętych, napisał: „W związku z tym, oraz biorąc pod uwagę fakt, że od dzisiaj obowiązuje nowelizacja ustawy o IPN, publicznie oświadczam, że Państwo Polskie oraz Naród Polski są współodpowiedzialni za zbrodnie III Rzeszy Niemieckiej, bo do dzisiaj hołubią tych, którzy naśladują ideologię faszystowską; bo do dzisiaj w propagowaniu ideologii totalitarnej jest mocne odwołanie się do pojęcia +naród+ i +Polacy+; bo do dzisiaj polskie organizacje faszystowskie skromnie nazywają się +narodowymi+”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak stanowi zarządzenie ministra spraw zagranicznych, akredytacja daje dziennikarzowi prawo do posługiwania się tytułem „korespondent zagraniczny akredytowany przy Ministerstwie Spraw Zagranicznych” w wykonywaniu działalności dziennikarskiej. Akredytację można cofnąć m.in. z powodu „stwierdzenia prowadzenia przez korespondenta zagranicznego działalności niezgodnej z etyką dziennikarską” lub „gdy udzielenie lub przedłużenie akredytacji nie leży w interesie publicznym”.

Kresy.pl

Kontrowersyjny ukraiński dziennikarz pozbawiony akredytacji MSZ
Oceń ten artykuł

Reklama

Tagi: ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

8 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  • WojewodaMichal
   WojewodaMichal :

   nie ma sensu się ekscytować tym śmieciem – a wymowa tego artykułu taka jest. Powinni go deportować i tyle. Nie ma sensu pisać tyle o tym kimś… Jeśli złamał prawo osądzić karę – po odbyciu kary wywalić. Nie będzie tego mniej – a więcej. Podobne kroki powinny być podjęte wobec każdego obcokrajowca w ten sposób zachowującego się w Polsce.

 1. Gaetano :

  To tylko połowiczne załatwienie sprawy. Wydalić ścierwo stepowe do swego żartu historii, niech tam się aklimatyzuje i głosi swoją ukrowską „soft power”. Niech goni, jak na dzicz przystało, po Stepowej Radzie, a nie jakieś wałęsanie się po polskojęzycznym sejmie. Siedział rezun w Polsce tyle czasu, nie nauczył się pisać po polsku, za to za sprawą swych zwyrodniałych genów łatwo przychodziło mu kontestowanie uchwały wołyńskiej i wulgarne szkalowanie Polaków.

 2. gotan :

  Tak naprawdę , całą winę,że takie azjatyckie bydle pałęta się po Polsce,obrażając i siejąc nienawiść ,ponosi rząd Polski…Pytam,gdzie są polskie służby,które powinny taką mendę wydalić za granicę Polski z zakazem przekraczania przez 50 lat polskiej granicy od strony banderlandu. Ale zapomniałem,że nie mamy polskiego rządu tylko polskojęzyczny…!

 3. jaro7 :

  Ten złamas powinien dostać ale natychmiastowy nakaz opuszczenia Polski i wyjazd do Banderolandu.tak si ę ta hołota rozbestwiła że pozwalają sobie na coraz bardziej antypolskie „numery”.Ty pacanie masz szczęście że u nas rządza polskojęzyczni ale jak do władzy dojdą Polacy to wylecisz na swój banderowski ryj w trybie natychmiastowym